bérek;munkaerőköltség;

2018-08-27 08:24:21

Na, melyik az a szakma, amihez képest a bankszektor dolgozói olcsójánosok?

Minden szektorban nőttek tavaly a bruttó keresetek - és ezzel együtt jelentősen nőttek a munkaerőköltségek is.

Az elmúlt két évben jelentős béremelkedés zajlott le Magyarországon, amiben a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének, valamint a fokozódó munkaerőhiánynak is - írja a portfolio.hu. Megugrott ezzel a munkaerőköltség is - igaz, a bérnövekedéstől elmaradó ütemben emelkedett a munkaáltatók összes terhelése, amiben nagy szerepe volt a járulékcsökkentésnek.

Tavaly a kokszgyártás-kőolajfeldolgozás nemzetgazdasági ágban megközelítette az 1 millió forintot a dolgozók átlagos munkaerőköltsége. Ugyan ezen a téren a nemzetgazdasági ágban az átlagtól elmaradó mértékben nőttek a bérek (7%), ez is elegendő volt ahhoz, hogy a munkaerőköltség megközelítse az 1 millió forintot (993 500 forint).

Ezzel továbbra is a kőolaj-feldolgozás vezeti a listát, amit nagy lemaradással követ a pénzügyi-biztosítási tevékenység (749 000) és a villamosenergia-, gáz- gőzellátás, légkondicionálás (718 000) nemzetgazdasági ág. Jellemző, hogy ezeken a területeken a nemzetgazdasági átlagnál jobbára nagyobb, tőkeerősebb, magasabb termelékenységű vállalatok tevékenykednek, és arányaiban több magasabban kvalifikált munkavállalót foglalkoztatnak, így nem meglepő, hogy a nemzetgazdasági átlagot (391 000) jóval meghaladó munkaerőköltséggel szembesülnek a vállalatok.

A lista végén olyan nemzetgazdasági ágak szerepelnek, mint a textília, ruházat gyártása, az egészségügy, szociális ellátás, valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás. Előbbi két ágazat teljes munkaerőköltsége 235 ezer forint alatti, utóbbi pedig 244 ezer forint volt. A sor végén kullog még az építőipar és a mezőgazdaság is.

A bruttó bérek persze ennél alacsonyabbak voltak, hiszen nem tartalmazzák a munkáltatók által fizetendő járulékot és a képzési, illetve egyéb felmerülő költségeket.