Ausztrália;Malcolm Turnbull;

2018-08-27 19:27:22

Hatalomtechnikából elégtelen: hiba volt megpuccsolni a miniszterelnököt

Fogyó népszerűsége még tovább kopik az ausztrál Liberális Pártnak, mert a választóknak nem tetszik, ahogy egy belső lázadás kicsinálta a Turnbull kormányfőt.

Egyelőre nem érzékelhető az ausztrál miniszterelnökváltás pozitív hatása a közvélemény szemében. Malcolm Turnbullt múlt pénteken buktatta meg saját tömörülése, a Liberális Párt frakciója. Az új kormányfő Scott Morrison kincstári miniszter lett. A The Australian című lap közlése szerint azonban a liberálisok 2008 óta nem álltak ennyire rosszul a közvélemény-kutatásokban. A felmérés szerint a liberálisok és a Nemzeti Párt alkotta kabinet összesen csak 33 százalékot szerezne egy voksolás esetén. A legnagyobb ellenzéki párttal, a Munkáspárttal való közvetlen összehasonlításban is csak 44 százalékot kapnának a kormánypártok. Az ellenzéki politikai erőre 56 százalék voksolna.

Sok ausztrál megdöbbent Turnbull leváltásának módján. A volt kormányfővel szemben a Liberális Párt konzervatív szárnya indított támadást, a lázadás mögött Tony Abbott volt miniszterelnököt sejtik, akit korábban épp Turnbull buktatott meg. Felmérésekből azonban kiviláglik, hogy a lázadók ezúttal többször is elszámolták magukat. Eredetileg azt remélték, hogy az ultrakonzervatív, bevándorlásellenes egykori rendőrt, Peter Dutton belügyminisztert ültethetik a kormányfői székbe. Csakhogy már ez a számításuk sem jött be, mert a pártbéli megmérettetésen végül Morrison kerekedett felül. Bár őt is a konzervatívokhoz sorolják, a liberális szárnnyal is képes szót érteni. Ráadásul minden jel arra vall, hogy Turnbull megbuktatása miatt további szavazók fordultak el a kormánypárttól. A lázadók szeme előtt talán éppen Turnbull 2015-ös Abbott elleni puccsa lebegett. Akkor ugyanis jót tett a liberálisok megítélésének a konzervatív miniszterelnök megbuktatása.

 A liberálisok gondjait tetézi, hogy a kormányválság miatt több miniszter távozott a kabinetből. Komoly csapás a kormánypárt számára, hogy távozott a rendkívül népszerű és komoly szakértelemmel rendelkező külügyminiszter, Julie Bishop. Mint az ABC telvízió írta, komoly űrt hagy maga után. Az ausztrál diplomácia új vezetőjének Marise Payne eddigi védelmi minisztert nevezték ki.

Peter Dutton marad ugyan belügyminiszter, de kevesebb kompetenciája lesz az eddigieknél. Morrison szerint lehetőséget kell adni az új generációnak, a fiatalok biztosíthatják szerinte a párton belüli megbékélést.