MKB;

- Mészáros igazából átvette az MKB-t

Papíron Mészáros Lőrinc csak az MKB kisebbik részét birtokolja, de a jelek szerint számíthat arra, az egyelőre ismeretlen új tulajdonosra, akinek egy alapos részvény-kavarás után úgy adta el a pénzintézet tíz százalékát, hogy érdemben nem lett kevesebb papírja. Így szabadabban helyezhet ki Mészáros számára kedves partnereknek hiteleket az MKB.

Egyre nehezebb követni az MKB Bank mindennapjait kísérő tulajdonosi átalakulásokat. A harmadik Orbán-kormány időszakában vásárolta vissza Bayerische Landesbanktól a magyar állam, hogy aztán a visszaállamosított pénzintézetet különböző, magyar és külföldi pénzügyi vagyonkezelőknek, tőketársaságoknak, illetve tanácsadó cégeknek adja el részeit. Arra mindvégig ügyelt, hogy a Matolcsy György jegybankelnök által képviselt (és Orbán Viktor kormányfő által jóváhagyott) elveknek megfelelően - az évekig veszteséges pénzintézet többségi magyar tulajdonban maradjon.

Az új tulajdonosok szinte kivétel nélkül ismert személyek, illetve az általuk birtokolt cégek.

Júliusban Balog Ádám, az MKB elnök-vezérigazgatója (akit a szakma Matolcsy György előretolt bástyájának tart, úgyis mint volt MNB alelnököt) eladta a Bankonzult Finance Zrt-ben meglévő 32,7 százalékos tulajdonrészét - ez a csomag 10,76 százalékot jelentette az MKB Zrt-ben közvetetten. A vevő az a Szemerey Tamás lett, aki Matolcsy György egyik unokatestvére, pontosabban a tulajdonában álló BanKonzult Pénzügyi és Gazdasági Tanácsadó Kft. A vételárat a mai napig nem ismerjük. 

Hétfőn tovább alakult a pénzintézet tulajdonosi struktúrája. Az MKB majdnem felét a két Metis Magántőkealap birtokolják, melyek gazdája Orbán Viktor közeli barátja, Mészáros Lőrinc és a felesége. Az egyikben az oligarchapár részesedése 10 százalékkal csökken. Pontosabban csak kerülne, ugyanis a másik tőkealap csaknem ugyanilyen mértékű részesedést szerez a dolgozói részvénycsomag megvásárlásával. Így érdemben továbbra is a Mészáros-házaspáré a bank menedzsmentjoga, mivel a hozzájuk köthető tőkealapok majdnem 50 százalékos részesedéssel rendelkeznek. 

Ez azért is érdekes, mert az MKB-t hamarosan bevezetik a Budapesti Értéktőzsdére. Ez egyébként összefügghet azzal, hogy az ugyancsak visszaállamosított Budapest Bank sorsa még kérdőjeles, rendszeresen hírbe hozzák a két pénzintézetet azzal, hogy egyesíthetik őket. Az nyitott kérdés, hogy a Mészáros-házaspár kinek adta el 10 százalékos tulajdonrészét a Metis Magántőkealapból. Az ügylethez még felügyeleti hozzájárulás kell.

 

Nem ütközik uniós jogba az EB szerint, ha egy bedőlt hitel az adós hozzájárulása nélkül cserél gazdát. Pedig az adósnak nagyon nem mindegy, kihez kerül felmondott hitelszerződése.