szmog;agy;levegőszennyezés;

Illusztráció: AFP

- Nem csak a tüdőt roncsolja, el is butít a légszennyezés

A világ lakóinak 80 százaléka súlyosan szennyezett levegőt szív, ami egy friss tanulmány szerint súlyosan károsítja az agy működését.

A tartós légszennyezettség ronthatja a kognitív képességeket – derült ki egy tanulmányból. A kutatók szerint a szmog negatív hatása az életkorral növekszik, és leginkább a kevésbé iskolázott férfiakat érinti – írta a BBC.

Húszezer kínai ember verbális és matematikai teljesítményét vizsgálták négy éven keresztül az amerikai-kínai felmérésben. A kutatók úgy vélik, az eredmények globális jelentőséggel bírnak, mert a világ városaiban élő emberek 80 százaléka nap mint nap veszélyes mértékben szennyezett levegőt szív. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évente hétmillió korai halálesetet okoz a láthatatlan gyilkosnak is nevezett levegőszennyezés.

Illusztráció: AFP

A mostani tanulmány bizonyítja, hogy a tartós légszennyezettség rontja a verbális képességeket és növeli a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. Néhány szennyező anyag pszichológiai ártalmakkal is járhat: növelheti például a depresszió kialakulásának kockázatát.  

Az eredmények szerint a szennyezett levegő káros hatásai leginkább a kevésbé iskolázott férfiakat érinti, aminek a kültéri, fizikai munkavégzés lehet az oka. Ez viszont arra enged következtetni, hogy a szociális jólét hatása sokkal nagyobb, mint azt korábban gondolták.

Bár a tanulmány eredményei Kínára vonatkoznak, a kutatók szerint más, súlyos légszennyezettséggel küzdő országok számára is hasznosak lehetnek.

Nicolas Hulot műsorvezetőből és aktivistából lett politikus, most úgy látja, a saját kormánya sem tett eleget a környezet védeleméért.