Kedden bejelentette lemondását Nicolas Hulot francia környezetvédelmi miniszter – írja a Reuters.
Hulot azt mondta, döntését az éghajlatváltozás kezelésével, a biológiai sokféleség megvédésével és egyéb, a környezeti fenyegetésekkel kapcsolatos intézkedések elégtelensége miatt hozta meg. A korábbi televíziós műsorvezető és zöld aktivista erről egy rádiós interjúban beszélt és azt mondta, még nem tájékoztatta Emmanuel Macron államfőt a lemondásról.
A bejelentést követően Benjamin Griveaux kormányszóvivő azt mondta, sajnálja Hulot távozását, és nem érti, miért döntött így, amikor az első évében komoly sikereket ért el. „Nem nyerte meg az összes csatáját, de így megy ez a minisztereknél” – fogalmazott.
„Életem legnehezebb döntését hozom meg, nem akarok tovább hazudni, nem akarom azt az illúziót kelteni, hogy a jelenlétem a kormányban azt jelenti, hogy a helyzet magaslatán állnánk” – jelentette ki, hozzátéve: „kis lépéseket teszünk, és Franciaország nagyobbakat is tett, mint a többi ország, de ezek a kis lépések vajon elegendők-e. A válasz az, hogy nem”.
Az MTI azt írja, hogy miközben Nicolas Hulot miniszteri tevékenységének 15 hónapja alatt sikerült győzelmeket is aratni, például elérte a nyugat-franciaországi Notre-Dame-des-Landes település közelébe tervezett nemzetközi repülőtér projektjének feladását, más kérdésekben elbukott és kénytelen volt kompromisszumokat kötni, így az atomenergia vagy a glifozát tartalmú növényvédő szerek ügyében.
Macron: A jövőben is számítok Hulot-ra
„Azért esett a választásom 15 hónappal ezelőtt Nicolas Hulot-ra mert szabad ember. Tiszteletben tartom a szabadságát, és számítok az elköteleződésére más formában, ott, ahol a jövőben lesz” – mondta pár órával később Koppenhágában a francia elnök Lars Rasmussen dán miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján.
Emmanuel Macron a szénerőművek bezárását és az energetikai átmenetet megemlítve közölte: tizenöt hónap alatt a kormány többet tett, mint bármely más kormány ugyanennyi idő alatt.
„Egy XXI. századi társadalmat kell felépítenünk, amelyben mindenkinek megvan a maga helye, méltó módon élhet egészséges környezetben, egészséges élelmiszereket fogyasztva. Ez egy olyan harc, amely nem egyik napról a másikra valósul meg. (...) Olyan munkát igényel, amely folytatódik, és elköteleződést azon az alapon, amelynek állandóságára ígéretet tettem a franciáknak” – hangsúlyozta a francia elnök.