Bioritmus;allergia;rovarcsípés;

Illusztráció: Pexels

- Vigyázzon! Veszélyes csípéseket szerezhet a piacon

Ezekben a napokban elárasztja a piacokat és gyümölcsösöket a friss szőlő és körte illata, az édes gyümölcsök mágnesként vonzzák a méheket és a darazsakat is. Ezek csípése nemcsak kellemetlen, de olykor súlyos következményekkel is járhat.

A rovarméreg allergia az egyik legveszélyesebb, mivel súlyos, életveszélyes tüneteket, úgynevezett anafilaxiás sokkot is okozhat. Ez bármilyen életkorban jelentkezhet. A veszélyét előzetes szűrővizsgálattal nem lehet kimutatni. A rovarméreg allergiát sokszor csak azt követően lehet diagnosztizálni, hogy már megjelentek a tünetek – mondta Prof. Nékám Kristóf, a Budai Allergiaközpont allergológusa. Az allergia megjelenése nem a csípések számától függ elsősorban. 

„Bárkinél, bármilyen életkorban jelentkezhet súlyos allergiás reakció. függetlenül attól, hogy hány méhcsípést szenvedett el már el az életében.”

Az anafilaxia a rovar csípését követően rövid időn, akár perceken belül jelentkezhet. Az első tünetei általában a hirtelen kialakuló nagyfokú gyengeség, zavartság, szívdobogás és mellkasi szorító érzés, esetleg légszomj, pánik tünetek, majd émelygés, hányinger, hasi görcsök, székelési inger, sápadtság. Sok betegen erős verejtékezés is megfigyelhető. A tüneteket döntően a vérnyomás csökkenés okozza, amely végül ájuláshoz, szívmegálláshoz is vezethet. Kicsit később duzzanat, ödéma kialakulása jellemző, ami a szem körüli szövetek és az ajkak, nyelv jellegzetes elváltozását okozza. Az ödéma azonban nemcsak külsőleg, hanem a légutakban is jelentkezhet, ez pedig a légutak gyakori görcsös szűkületével akár a beteg fulladásával is járhat.

Illusztráció: Shutterstock

Az életveszélyes tünetek kialakulását kizárólag szakszerű segítséggel lehet megelőzni – hangsúlyozta a professzor. A tünetek észlelésekor mindenképpen hívjunk mentőt vagy orvost. Amíg megérkezik a segítség, maradjunk a beteg mellett, de ne itassuk semmivel. Ne adjunk neki kalciumot sem, mert nem fog segíteni a duzzanat, viszketés csillapításában, viszont tovább csökkenti a vérnyomást, így még rosszabb állapotba kerülhet a beteg. Antihisztamin és szteroid készítményeket se adjunk neki. 

Mitől alakulhat ki?Anafilaxia lehet a szervezet válaszreakciója szinte bármely idegen anyagra. A rovarcsípésből származó mérgen kívül kiválthatják egyes élelmiszerek - földimogyoró, búza, diófélék, mészhéjú tengeri állatok, halak, tej és tojás - és gyógyszerek is.

Az anafilaxia kezelésében a hatékony gyógyszeres beavatkozás első, sokszor egyetlen lehetősége: az adrenalin azonnali adása, még akkor is, ha a teljes tüneti spektrum (még) nem alakult ki – magyarázta az allergológus professzor. Ez segít megakadályozni a tünetek súlyosbodását, de nem helyettesíti az orvosi ellátást. Amennyiben nincs elérhető gyógyszer a helyszínen (legtöbbször ez a helyzet), azonnal meg kell kezdeni a szívmasszázst és a levegő befújást.

Életmentő adrenalin injekció

„Jelenlegi irányelvünk szerint kötelező felajánlani az önbelövő adrenalin injekció felírásával beszerzésének lehetőségét azoknak a betegeknek, akik anafilaxiát már elszenvedtek. A betegnek ezután ezt mindig magánál kell hordania.”

Ez azt jelenti, hogy ha olyan, korábban már diagnosztizált beteggel vagyunk, akinél az anafilaxia tüneteit tapasztaljuk, akkor kérdezzük meg, nála van-e az adrenalin injekció. Az önbelövő injekciót mélyen a combizomzatba kell beadni, és működésbe lépését követően csak 8–10 másodperc után szabad kihúzni a tűt. Orvosi segítségre ezt követően is szükség van, a beteg állapotától függően további beavatkozásokra – például folyadék- és oxigénpótlásra, – lehet szükség, illetve a fenti tünetek átmeneti javulás után ismét jelentkezhetnek.

Két agyi terület felelős a halogatásért – állapította meg egy német kutatócsoport, amely azt vizsgálta, mi állhat annak hátterében, hogy tologatjuk későbbre a teendőinket.