Fitch Ratings;hitelminősítés;

- Legalább egy évet kell várni a felminősítésre

Pénteken újabb hitelminősítő, a Fitch Ratings nyilvánít véleményt a magyar hiteladósság besorolásáról.

Most azonban óvatosabban ítéli meg a szakma a kilátásokat, mint két hete, amikor az S&P - a szinte egyöntetű várakozásokkal szemben -, helybenhagyta a befektetésre ajánlott osztályzatunkat, amely csak egy kategóriával jobb a bóvli kategóriánál. Akkor a felminősítés elmaradt, s a lapunk által megkérdezett Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a Fitch-nél is hasonló lehet a helyzet. Így már csak a Moody's novemberi döntésében bízhatunk, a hitelminősítő egyébként a korábban szokásos három helyett idén csak két alkalommal vizsgálja adósságunk minőségét.

Adottak a kilátások, hogy a következő 12 hónapban javítsa Magyarország hitelbesorolását az S&P - nyilatkozta a Magyar Időknek Karen Vartapetov, aki a legutóbbi felülvizsgálat során a hazánkat elemző szakértő volt az intézet részéről. Vartapetov ugyanakkor meglepő kijelentést tett: a befektetésre ajánlott országok esetében hosszabb, két éves időtávon gondolkodnak, ezért kell még legalább egy esztendőt kell várnunk, hogy felminősítsenek bennünket.

Németh Dávid nem emlékezett arra, hogy valaha is ilyen időkritérium lett volna. Az S&P feltehetően azért óvatos - fűzte hozzá az elemző, mert még nem telt el elég idő ahhoz, hogy a rendszeressé vált amerikai kamatemelések úgynevezett másodkörös hatását megismerjék az olyan feltörekvő országokra, mint amilyen Magyarország is. Feltehető, hogy nem mindenben a Fitch szája íze szerint alakulnak dolgaink, például a bankok megtakarítási- és hitelállományában lehetnek olyan pontok, amelyeket még tanulmányozni kívánnak.

Azt azonban, hogy ezt milyen modellekkel vizsgálják, titkosan kezelik. Most feltehetően azt is elemzik, hogy egy kedvezőtlen nemzetközi körülmények között létrejövő eladási hullám milyen hatással lenne a bankszektorra. Németh Dávid ehhez hozzáfűzte, hogy a befektetési kategórián belül már nem annyira lényeges az aktuális adósosztályzat, de az anyabankok ezt is figyelembe veszik, amikor forrást nyújtanak leányaiknak.

A közfoglalkoztatottakat, a nyugdíjasokat és a kisgyerekes nőket tekinti a kormány a magyar munkaerőpiac „mankójának”.