Az ízület külső oldalán jelentkező fájdalmas teniszkönyök az alkari feszítőizmok tapadásánál lévő csonthártya-irritáció következménye. A nevével ellentétben nemcsak a teniszezők betegsége, bármilyen olyan fizikai megterhelés kiválthatja, amelynél szorítani, az alkarral csavarni kell. Sokszor nem hirtelen alakul ki, hanem fokozatosan fejlődik. Ilyenkor nagy a valószínűsége, hogy az oka nem is a könyökben van. A feszülés ugyanis eredhet akár a váll-, a csuklyás- vagy a rossz testtartás miatt a lapocka körüli izmoknál is. A „zsugorodás” húzza az izompólyaláncot, ami aztán a gyenge ponton, a csonthártya környékén lehet a legerősebb. Fokozatos kialakulás esetén először a terheléskor jelentkezik enyhe fájdalom, ami aztán egyre erősödik, majd már nyugalomban is erősen érezhető – mondta a Népszavának Hulényi-Gróf Orsolya gyógytornász, manuálterapeuta.
Kezelésének egyik része a konzervatív – orvos és gyógytornász által végzett – terápia, ami idejében elkezdve többnyire hatásos. Gyógyszer mellett a lágyrészbe adott hialuronsav-injekció vagy a lökéshullám terápia segíthet, de nem feltétlenül kell ezekig sem eljutni – mondta Hulényi-Gróf Orsolya. Az izompólyákat, az inas átmeneteket, az ízületi tokot alkotó, térkitöltő kötőszövet egységes hálózatot alkot, és mivel a szervezetben minden mindennel összefügg, közvetlen összeköttetésben áll az idegrendszerrel. Ha valahol feszül, zsugorodik, fájdalmat okoz, rontja az ízületek és az izmok működését, ezért a legfontosabb teendő a kötőszövet lazítása. Segíthet a feszes, görcsös izmokban keletkező, úgynevezett triggerpontok oldása, majd az izmok megnyújtása is.
Hasznos lehet a flossing terápia is, amikor a szakember egy speciális gumiszalagba tekerve, kompressziós helyzetben mozgatja a sérült területet. A nyomás hirtelen megszűnése után a felhalmozódott anyagcseretermékek gyorsan ki tudnak ürülni.
Régebben a teniszkönyök gyógyulásához felpolcolt, jegelt pihentetést ajánlottak, de úgy nehezen ürülnek ki a csonthártya-irritáció miatt felhalmozódott gyulladásos anyagcseretermékek. Az óvatos, kíméletes, előrehaladottságtól függő mozgatás azonban segíti a folyamatot, és a szöveti anyagcsere javításával gyorsítja a gyógyulást – mondta a szakember
A golfkönyökhöz sem kell ütni
A golfkönyök a hajlítóizmokat érinti, tehát a karnak nem a külső, hanem a belső oldala fáj. A kialakulása és a terápiája is hasonló a teniszkönyökéhez, viszont sokkal, ötször ritkább sérülés, mert a feszítőizmok túlterhelése jóval gyakoribb, mint a hajlítóké. Ritkán, de létezik olyan is, hogy egyszerre mindkettőt túlterheljük.