Az Egyesült Államok és két szomszédja, Kanada, illetve Mexikó mielőbb le akarja zárni a tárgyalásokat a közös szabadkereskedelmi egyezményről. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök lehetségesnek nevezte, hogy péntekig befejezik a tárgyalásokat. Hozzátette ugyanakkor, kivonul a megbeszélésekről, ha úgy látja, hogy a megállapodás nem előnyös a kanadai nép számára. „NAFTA nélkül mégiscsak jobb, mint egy rossz NAFTÁ-val” – mondta. Kanada külügyminisztere, Chrystia Freeland pedig rendkívül intenzív tárgyalásokról számolt be.
Donald Trump amerikai elnök szintén meggyőződését fejezte ki, hogy péntekig létrejön a szabadkereskedelmi megállapodás. Szerinte jó úton haladnak az egyeztetések. „Úgy vélem, jó irányba megyünk. A megállapodás részesévé kíván válni a másik két ország, péntekig van időnk, s minden a tervek szerint halad” – közölte.
Freeland előzőleg szintén derűlátóan nyilatkozott, de azt is kifejtette, hogy egy sor nyitott kérdés maradt. A kanadai diplomácia vezetője elmondta, még jónéhány témában nem egyeztek meg. Freeland kedd óta több tanácskozást is folytatott az amerikai kereskedelmi megbízottal, Robert Lighthizerrel, valamint a mexikói küldöttséggel. A kanadai külügyminiszter és az amerikai megbízott egyetértettek abban, hogy a vitákat nem a nyilvánosság előtt bonyolítják le.
Trudeau kedden még meglehetősen visszafogottan nyilatkozott a megállapodás sikeréről. Bár mint mondta, voltak előrelépések az autóipart érintő kérdések terén, továbbra is keményen védi a kanadai tejtermelők érdekeit. Kifejtette, örülne, ha olyan megegyezést írhatna alá, amely előnyös hazája számára.
Az Egyesült Államok és Mexikó hétfőn állapodtak meg ideiglenesen egy új szabadkereskedelmi egyezmény részleteiről. Ez - Trump elnök óhajának megfelelően - az egyelőre életben lévő NAFTA helyébe lépne. A kanadai illetékeseket nem engedték a megbeszélések közelébe, mivel a júniusi kanadai G7 csúcstalálkozó óta igen feszült Trump és Trudeau viszonya. Az amerikai elnök már elutazása után vonta vissza a G7-ek zárónyilatkozatához adott támogatását. Ezután pedig folyamatosan becsmérelte Trudeau-t, akit szimulánsnak nevezett, s a Twitteren ezt írta: „Miért engedném meg az Egyesült Államok elnökeként más országoknak, hogy továbbra is jelentős kereskedelmi többletre tegyenek szert velünk szemben, ha ennek magas és igazságtalan árát évtizedek óta a gazdáink, munkásaink, adófizetőink fizetik meg?”
Az amerikai kormány ugyanakkor már a hét elején reményét fejezte ki, hogy a hét második felében Kanadával is sikerül egyetértésre jutni a két ország kereskedelmi kapcsolatait szabályozó megállapodásról. Trump biztosra is igyekezett menni: kemény importvámok bevezetésével fenyegette meg Kanadát arra az esetre, ha Ottawa elutasítja az új szabadkereskedelmi övezetben való részvételt. Az esetleges megegyezést az amerikai szenátusnak is jóvá kell hagynia.
A kanadai ellenzék bírálta az amerikai elnököt amiatt, hogy fenyegetésekkel próbálja elérni a megegyezést. Az új megállapodást egyébként 16 évre kötnék. Trump követelte, hogy ne meghatározatlan időre szóljon, ő azonban eredetileg ötéves időtartamot akart.