MOL;Horvátország;

Korábbi felvétel.

- Gyorsan szabadult a Mol-vezér

Hernádi Zsoltot néhány órára őrizetbe vették, míg a bíróság döntött a sokadik horvát kiadatási kérelemről. Most egy ideig megint nem ajánlatos Európában utazgatnia.

A szokásos eljárásnak megfelelően Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját a múlt hét csütörtökön előállították és őrizetbe vették, de miután a bíróság rögtön megtagadta kiadatását Horvátországnak, szabadlábra is helyezték – közölte lapunkkal Szollár Domokos, a Mol Csoport kommunikációs igazgatója a Fővárosi Törvényszék múlt heti közleményének néhány kitétele kapcsán. A bíróságra két civil ruhás rendőr kísérte be – saját kocsijában – Hernádi Zsoltot. Kényszerintézkedésre – így például vezetőszárra – nem volt szükség és a cégvezért nem is rabosították, vagyis nem vették bűnügyi nyilvántartásba, így például nem vettek tőle ujjlenyomatot. Minderre a Fővárosi Törvényszék annyiban utalt, hogy a „terheltet” szabadlábra helyezték.

A horvát ügyészség Hernádi Zsoltot illető vádjai szerint a Mol-vezér tízmillió euró kenőpénzt fizetett Ivo Sanader korábbi horvát miniszterelnöknek azért, hogy a Mol 2009-ben a legnagyobb, de még kisebbségi tulajdonosként átvehesse INA nevű energiatársaságuk irányítását az ottani államtól. Ivo Sanadert jogerősen el is ítélték, ám a horvát Alkotmánybíróság méltánytalan védekezési körülményekre hivatkozva új eljárást rendelt el. A horvát szervek ez alatt többször is kérték Magyarországtól Hernádi Zsolt kiadatását, de európai elfogatóparancsot és nemzetközi Interpol-körözést is kiadtak ellene. Ezt a magyar ügyészség különböző indokokkal utasította el. Első körben a horvátok által átküldött bizonyítékokat megvizsgálva – Hernádi Zsoltot tanúként meghallgatva – úgy határoztak, hogy a cégvezér nem követett el bűncselekményt és így nem adták ki. Az ügy részleteinek megismerése után az Interpol levette körözési listájáról Hernádi Zsoltot és az európai államok is szemet hunytak a Mol-vezér ottani látogatásait felett.

Ám ez nem szegte a horvátok kedvét, így később már az ottani bíróság kérte ki Magyarországtól Hernádi Zsoltot: ezt a magyar ügyészség a korábbi döntésükre hivatkozva utasította el. Ezt kifogásolva fordult a horvát szerv a luxemburgi Európai Bírósághoz. A testület pedig kimondta: egy olyan eljárásra hivatkozva, amelyben a keresett személy csak tanúként szerepelt, nem tagadható meg a kiadatás, illetve hogy a megkereséseket „érdemben” kell elbírálni. Ennek következtében a – zágrábi politikai széljárásoktól függetlenül - menetrendszerűen érkező újabb kiadatási kérelmet immár bíróság utasította vissza. Ebben a Fővárosi Törvényszék részint úgy találta, hogy Horvátország, akárcsak Ivo Sanadernek, úgy Hernádi Zsoltnak se lenne képes méltányos körülményeket biztosítani az eljárás során. De az is felkerült az indokok közé, hogy azóta Magyarországon (egy egyébként igen mondvacsináltnak tűnő) bírósági eljárás során Hernádi Zsoltot jogerősen is felmentették a horvát vádak alól.

A közlemény arra is felhívta a figyelmet, hogy az európai elfogatóparancs továbbra is él. Ennek kapcsán Szollár Domokos kifejtette: az előző elfogatóparancs végrehajtását az érintett európai államok az ügy megismerését követően felfüggesztették. Az Európai Bíróság döntése óta átmeneti a helyzet, ám miután a tagállamok megismerik az ennek nyomán most született magyar bírósági döntést, meglátása szerint hamarosan ugyanez az állapot áll vissza. A horvát hatóságok az Interpol-körözés megújítását is fontolgatják, de a kommunikációs vezető az előzmények tükrében kevés esélyt lát ennek sikerére. Szollár Domokos hangsúlyozta: eddig az összes lezárt jogi eljárást megnyerték: a magyar ügyészség és bíróság felmentette Hernádi Zsoltot és visszautasították a kiadatását, az Interpol és az európai államok se érvényesítik a horvát megkereséseket, a genfi választott bíróság pedig a Zágráb kezdeményezte eljárásban se talált bizonyítékot a bűncselekményre. Szollár Domokos úgy látja, az újabb esetleges horvát megkereséseket a magyar hatóságok már a mostani bírósági ítéletre hivatkozva utasíthatják el. A Mol az eljárások ellenére is rendületlenül lát lehetőséget az immár nyereséges INA piaci alapú vezetésére – szögezte le a kommunikációs igazgató.

Az európai elfogatóparancs és az esetleges új Interpol-eljárás elbírálásáig a lapunk által megkérdezett jogászok se tanácsolják most Hernádi Zsoltnak az európai államok meglátogatását. Igaz, diplomáciai úton most is biztosíthatnak számára egy-egy fontos külföldi tárgyalás idejére sértetlenséget - tették hozzá.

Orbán Viktor két hete adriai vakációját megszakítva Abbáziában külön is tárgyalt Hernádi Zsolt kiadatási ügyéről Andrej Plenkovic horvát kormányfővel.