Mianmar;sajtószabadság;népirtási per;rohingyák;

2018-09-03 07:59:56

Börtönbe kerültek a népirtás után nyomozó mianmari újságírók

Hiába ismerte el a kormány is a rohingyák ellen elkövetett népirtás tényét, a témát feltáró riporterek hosszú évekre börtönbe küldenék, „államtitoksértés” vádjával.

Mianmarban hosszú börtönbüntetésre ítéltek két újságírót, mert államtitkokat szivárogtattak ki, ezzel „hazaárulást” követtek el. Az egykori fővárosban, Rangunban zajlott eljárás során a bíró hét-hét éves börtönnel sújtotta őket. A két riportert, a 28 éves Kyae Soe Oót és 32 éves Wa Lonét tavaly decemberben vették őrizetbe, amikor oknyomozást folytattak tíz férfi és fiatal meggyilkolása ügyében. Az áldozatokkal a  hadsereg végzett Észak-Rakhine Inn Din nevű falujában – mindegyikük a muzulmán rohingya kisebbség tagja volt.

A riporterek ellen az a vád, hogy munkájuk során törvénytelenül jutottak titkos állami dokumentumokhoz. Ye Lwin bíró indoklásában bizonyítottnak látta, hogy a két újságíró „tudatosan akarták megsérteni” az állam érdekeit.

A rendőrök egyébként  csapdát állítottak az újságíróknak: megbeszélték velük, hogy titkos dokumentumokat adnak át nekik. Amikor létrejött a találkozó, Wa Lonét rögtön őrizetbe is vették egy étteremben. 

Az eljárás során az a riporterek ártatlanságukat hangoztatták. „Nem félek. Semmi rosszat sem tettem. Hiszek a demokráciában és a szabadságban” – hangoztatta Wa Lone. Mindkét újságírónak kisgyermekei is vannak. 

Mianmar legnagyobb városában, Rangunban szombaton több ezren tüntettek az újságírók szabadon bocsátásáért, s az eljárás számos nemzetközi bírálatot váltott ki. A pert sokan a mianmari sajtószabadság egyfajta tesztjének tartották. Ezen azonban az ország elbukott. „Ez egy szomorú nap nemcsak Mianmar, hanem általában a sajtószabadság szempontjából is” – jelentette ki a Reuters főszerkesztője, Stephen Adler. Dan Chugg, Nagy-Britannia Mianmarba akkreditált nagykövete mélységes sajnálkozásának adott hangot az ítélet kihirdetése után. Hasonlóképpen foglalt állást az Egyesült Államok nagykövete megjegyezve, a bírósági ítélet súlyos csapás mindazok számára, akik felléptek a mianmari sajtószabadságért. Az ENSZ humanitárius koordinátora, Knut Ostby szerint szabadon kell engedni őket és haza kell engedni a két riportert családjukhoz.

Az ítélet igazságosságát magában is kétségbe vonja az a tény, hogy a hadsereg által elkövetett gyilkosság ügyében később a kormányzat is nyomozást indított, s megerősítette, valóban vérontás történt Inn Din faluban. Egyúttal kemény intézkedéseket helyeztek kilátásba a tettesekkel szemben. A rohingya kisebbséggel szemben egy éve követett el népirtást a hadsereg. Százezrek menekültek a szomszédos Bangladesbe.