– Nyár derekán azt mondta: lesznek még konfliktusok az LMP-ben, de szeptemberre minden kisimul, és egy egységes, ütőképes párt fut neki az őszi politikai szezonnak. Ez már az lenne?
– Mindjárt megválasztjuk az új frakcióvezetőt, pár héten belül az új társelnököt, úgyhogy hamarosan feláll a pártvezetés, ami legalább az önkormányzati választásokig marad is.
– Miért, az önkormányzati megmérettetés után mi lesz?
– Meglátjuk.
– Bővebben?
– Meglátjuk.
– Híre ment, hogy ön is aspirál képviselőcsoport irányítására. Mit gondol, mennyi esélye van?
– Keresztes László Lóránt társelnököt alkalmas frakcióvezetőnek tartom.
– És mi a helyzet a társelnöki pozícióval: megmarad, vagy egyszemélyes vezetésre áll át a párt?
– Három társelnök távozott eddig a párt éléről. Nem véletlen, hogy Schiffer András, Hadházy Ákos és Szél Bernadett egyaránt azért kárhoztatta az LMP-t, mert jelenlegi formájában irányíthatatlan. Mindhármuknak igaza volt. Úgyhogy én az egyelnökös, centralizált működés híve vagyok – gondolom, most is kisebbségben maradok.
– Ez hatalomtechnikai kérdés, de hogy áll a tartalom – mi a legfontosabb az ön világnézetében?
– Hogy patrióta vagyok, mert a nemzetképviselet az első. A jóléti állam pártján állok, mert ez a nemzeti politika alapja: épp ezért a Fidesz legnagyobb hibája, hogy módszeresen csonkolja azt. Továbbá rendszerkritikus ökopolitika kell.
– Szándékosan nem használja a bevett jobboldali-baloldali formulát?
– Mivel a balliberális konszenzus ellenfele vagyok, balról egyértelműen jobboldalinak látszom. Pedig ha ideálképet kellene nevesítenem, akkor számomra a nemzeti érdekeket kifejezetten szem előtt tartó, a második világháború után kormányzó brit Munkáspárt lenne az.
– Ebbe a balos patriotizmusba hogyan fér bele az a kijelentés, miszerint igaza van a Fidesznek a migrációs politikai alapvetéseiben?
– Kezdjük kicsit messzebbről. Amikor elindult a Jobbik rasszista-cigányozós kampánya, majd a Fidesz migránskampánya, akkor a balliberális reakció mindössze annyi volt, hogy a jobboldal gyűlölettel mételyezi az embereket, és mindenki egy gyűlölködő zombi lesz. Pedig- és ez a lényeg! – a problémafelvetés helyes volt. Pontosabban volt benne olyasmi, ami azonos volt az emberek mindennapi valóságával. Ez akkor is igaz, hogyha a Jobbik rasszista módon beszélt egy közbiztonsági problémáról, a Fidesz pedig felelőtlen módon az EU-egyik legsúlyosabb kérdéséről. De utóbbi lényege mindenképpen az, hogy ki dönti el: ki élhet Magyarországon és erre mennyit áldozunk az említett jóléti állam közpénzeiből. És igen, vállalom: a kerítéssel morálisan egyet lehet érteni, és jobban tenné az ellenzék is, ha ezt tudomásul venné, mert a szavazói is szeretik a határzárat.
– Érdekes időzítés morális vállalhatóságot emlegetni azután, hogy kiderült: a kormány gyakorlatilag éhezteti azokat, akiknek elutasította a menedékkérelmét.
– Abszurd, hogy sokadjára kell elmagyaráznom: nem értek egyet a Fidesz migránspolitikájának minden részletével: az alapfelvetést tartom helyesnek. Ha azt gondoljuk, hogy mindenki rasszista gyűlöletkeltő, aki szerint a kerítés jó, és a migrációs politikának nemzeti hatáskörben kell maradnia, nos akkor az ellenzék 3,6 millió polgárról lemond. És nem állunk olyan jól, hogy ezt meg lehessen tenni. Egyébként a média egy része – mondjak bármit – azonnal megvádol, hogy én vagyok Schmidt Mária náci fiacskája.
– Ezt hogyan dolgozza fel?
– Nem érintenek meg. Azoknak az ágenseknek az „érvelése” ez, akik nem érdekeltek az ellenzéki politika megújításában, mert ha ez megtörténne elvesztenék maradék befolyásukat is.
– Szép szó ez az ágens, valaha a fizetett politikai ügynököket nevezték így. Ön is azzal jön, hogy a hatalom beépült az ellenzéki pártokba, hogy a tehetetlenség állapotában tartsa őket?
– Szerintem az politizál a Fidesz érdekében, aki teljesen kiszámítható. Amikor Orbán Viktor mond valamit, akkor pontosan tudja, mi lesz a reakció, magyarán a Fidesz kommunikációs stratégái kedvük szerint mozgatják az ellenzéket. Ha a miniszterelnök azt mondja, migrációs probléma, Kunhalmi Ágnes rögtön riposztozik, hogy ez álprobléma. És máris eljutottunk e „kerítésbontó ellenzék” kampányig. Mindezt úgy, hogy az MSZP-szavazók többsége kerítés-párti.
– Jól értem, azt mondja, hogy aki Orbán minden lépését kritizálja, az a Fidesz-ügynöke?
– Ha nem is feltétlenül az ügynöke, de a Fidesz politikáját akarva akaratlanul kiszolgálja.
– A különböző megnyilatkozásai mindegyikéből hiányzott egy szó: a hitelesség. Ez azért van mert saját magát sem tartja hitelesnek?
– Ezt talán döntsék el a választópolgárok.
– Az azért kíván némi magyarázatot, hogy a választások előtt nem ölelte a keblére a kerítést, most pedig, hogy a felmérések azt mutatják, az LMP nem jut be 2022-ben, hirtelen elfogadott lett a határzár.
– Nálam nem így van: 2015-ben a kvótanépszavazáson a kormány álláspontjával egyezett a szavazatom – ezt a Magyar Nemzet dokumentálta is.
– Egyébként akár egy másodpercig is komolyan gondolta, hogy az öné lehet a Magyar Nemzet?
– Azt én sem gondoltam, hogy fel tudok tartani egy mindennap megjelenő nyomtatott lapot, de azt elhittem, hogy online formában tovább tud működni. Amikor bejelentettem, hogy megvenném rögtön megjelentek a pletykák és különböző újságcikkek, hogy igazából a Fidesznek akarom megvenni a Magyar Nemzetet. Hála isten, hogy nem vettem meg és így nem került át a Fidesz kezébe. Remélem az irónia érződik az írott szövegben is.
– Az imént egyes szocialista politikusokat kárhoztatott, hogy szembe mentek a szavazóik akaratával. A mérések azt mutatják, az LMP-tábora mérsékelten, vagy egyáltalán nem nyitott a Jobbikkal való együttműködésre.
– Nem láttam ilyen számokat, ha látok, megfontolom az üzenetüket. Ha a választások előtt nem úgy tűnt volna, hogy az összefogás-bohózat csupán technikai kérdésekről szólna, hanem lettek volna közös tartalmi pontjaink, könnyebb lett volna az együttműködés is.
– És mond egy közös tartalmi pontot?
– Például az „Orbán vagy Európa” mondás kapcsán egyik párt sem ül fel ennek az álságos szembe állításnak. Ha ezt a nézőpontot nem sikerül felülírni, akkor a Fidesz nagyon csúnyán nyeri az EP-választásokat. A migrációs problémára Európa sem tudja a választ, miközben Orbán a bevándorlásellenes szövetség építgetésével egy európai aktor lett. Ráadásul Macron elnök megtette neki azt a szívességet, hogy kinevezte első számú ellenséggé. Ha erre az ellenzék azt reagálja, hogy „mi a Macron-team vagyunk”, akkor azonnal az idegen érdekek képviselőjének tűnik.