USA;

2018-09-04 17:20:43

Támadja Trump az igazságügyet

Politikai szempontú érveléssel bírálta az amerikai elnök a jog érvényre juttatásáért felelős tárca vezetőjét, két republikánus képviselő elleni büntető eljárás megindítása miatt.

Donald Trump Twitter-bejegyzésben tette szóvá, hogy a még Barack Obama elnöksége alatt megindított vizsgálatok nyomán két republikánus törvényhozó ellen széles körben elterjesztett vádakat fogalmazott meg a Jeff Sessions által irányított igazságügyi minisztérium, miközben közelednek a novemberi félidős választások. „Két könnyen nyerhető körzet most kétségessé vált, mert nincs elég idő. Szép munka volt, Jeff” – fogalmazott Trump.

Nem nevezte meg a két érintett képviselőt, de az amerikai média szerint egyértelmű, hogy a kaliforniai Duncan Hunterről és a New York-i Chris Collinsról van szó. Ők voltak az első olyan képviselők, akik a 2016-os elnökválasztási kampány republikánus előválasztási folyamatában Trump mellé álltak.

Mindkettőjükkel szemben a múlt hónapban emelt vádat az igazságügyi tárca, Hunter ellen kampánypénzek magáncélra történt felhasználása miatt, Collins ellen pedig bennfentes kereskedés miatt. Mindetten ártatlannak vallják magukat. Hunter ellen valóban még 2016 júniusban indult a vizsgálat, Collins ügye viszont 2017-es cselekményekkel kapcsolatos, amikor már nem is Obama volt az elnök. A képviselői mandátumának megújításáért küzdő Hunter a vádemelés ellenére sem szállt ki a versenyből, Collins azonban feladta újraválasztási kampányát. Amerikai választási szakértők szerint a váademelések ugyan reményeket ébresztettek a demokratákban, de ennek ellenére is az a valószínűbb, hogy mindkét érintett körzetben a republikánusoké marad a mandátum.

Az elnök megnyilvánulása nyomán az igazságügyi minisztérium egyelőre nem reagált. Felháborodott nyilatkozatot tett viszont Ben Sasse nebraskai republikánus törvényhozó, a szenátus igazságügyi bizottságának a tagja. 

A két vádemelés – tette hozzá – bizonyítékok alapján történt, és nem annak alapján, hogy ki volt az elnök, amikor a vizsgálat megindult. „Ahelyett, hogy folyamatban levő nyomozást vagy bűnvádi eljárást kommentál, az Egyesült Államok elnökének az lenne a dolga, hogy megvédje az alkotmányt, és oltalmazza az igazságügy pártatlan igazgatását” – szögezte le a republikánus politikus.

Donald Trump már korábban is többször próbált nyomást gyakorolni Jeff Sessionsre, hogy indítson eljárást olyanok ellen, akik az ő felfogása szerint az ellenfelei. Azzal vádolta a minisztert, hogy képtelen kézben tartani a tárcáját. Többször tett szemrehányást amiatt, hogy Sessions elzárkózik a beavatkozástól az oroszokkal való feltételezett összejátszás miatt indított vizsgálatba. Sessions viszon kijelentette, nem fogja hagyni, hogy minisztériumát politikai megfontolásból elfogadhatatlan módon próbálják befolyásolni.

Az idén novemberben esedékes választásokon, amelyeket a két elnökválasztás között félidőben tartanak, egyebek közt újraválasztják a teljes képviselőházat és a szenátus egyharmadát. Republikánus törvényhozók – írja az amerikai média – azt tanácsolják Trumpnak, hogy most ne váltsa le Sessionst, mert az súlyosan ártana a pártnak.