Érdekes adatokat közölt az Eurostat arról, hogyan drágult az élet 2000 és 2017 között a kontinensen. A mindig félrevezető átlag azt mutatja, hogy az EU-ban átlagosan 36,5 százalékkal nőttek a termékek és szolgáltatások árai, de ezen belül elég nagy szórás van: Németországban csak 28,6 százalékkal drágult az élet, míg Romániában 257 százalékkal. A második helyen a nem EU-tag Izland áll (108,3 százalék), a harmadik helyen pedig Magyarország, 98 százalékos drágulással, vagyis 17 év alatt lényegében megduplázódtak az árak.
Az egyes termékcsoportokat nézve érdekes, hogy leginkább az alkohol és dohány ára nőtt, EU-s átlagban 92,1 százalékkal. Romániában több mint hétszeres, Bulgáriában négyszeres, a harmadik helyen álló Magyarországon is több mint kétszeres volt a drágulás ezen a fronton.
Magyarország egy termékkörben listavezető: az egészségügyi termékek (például gyógyszerek) és szolgáltatások 17 év alatt 156,8 százalékkal drágultak. Hasonló léptékű áremelkedések volt 2000 óta a vendéglátás (éttermek és hotel) terén és a rezsiköltségekben: a lakhatás és a közműdíjak nálunk 139 százalékkal nőttek.