Október 1-jétől megkezdhetik a hitelintézetek a 15 évre fixált kamatozású, úgynevezett minősített fogyasztóbarát lakáshitelek (MFL) forgalmazását, ezzel egyidejűleg megszűnik az MFL-konstrukcióknál a hároméves kamatperiódusra történő fixálás lehetősége – tájékoztatott közleményben a jegybank. Októbertől tehát csupán 5, 10 vagy 15 évre fixált kamatperiódusú minősített hitelek közül lehet majd választani (a már megkötött hároméves MFL-konstrukciók feltételei nem változnak).
A hosszabb távra rögzített kamatperiódusú hitelek ugyan most drágábbak, mint a változó kamatozásúak, a szakértők azonban arra figyelmeztetnek: egy emelkedő kamatkörnyezetben könnyen elszabadulhatnak a nem fixált hitelek törlesztőrészletei, ezért érdemes hosszabb időre rögzíteni a kamatokat. A minősített hitelek egyébként – amellett, hogy gyorsabb az ügyintézési idő is – némiképp olcsóbbak a többi piaci fix kamatperiódusú hitelhez képest. Az MFL-konstrukciók teljes hiteldíjmutatója (THM) a jegybank adatai szerint mintegy 1,1 százalékponttal alacsonyabb a minősítéssel nem rendelkező, hosszabb kamatperiódusú lakáshitelekhez viszonyítva. Ez a teljes futamidő alatt több százezer forintos megtakarítást jelent.
A hároméves kamatperiódusú minősített hitelek kivonásával egyébként nem vesztenek sokat az ügyfelek, ez a termék legalábbis eddig sem volt túl népszerű: a legutóbbi, 2018. júniusi adatok szerint az újonnan folyósított minősített hitelek több mint 95 százaléka ennél hosszabb kamatrögzítésű volt.
Az MNB által bő egy éve elindított MFL-rendszer keretében a forgalmazó hitelintézetek 2018 július végéig mintegy 178 milliárd forintnyi minősített lakáshitelt folyósítottak, és közel 16 ezer ügyfélszerződést kötöttek. Jelenleg az egy évnél hosszabb időszakra vagy a teljes futamidő végéig kamatfixált – MFL és egyéb – lakáshitelek a teljes új lakáshitel-kihelyezés több mint 85 százalékát adják, miközben egy éve még csak az új kihelyezések felénél rögzítették 1 évnél hosszabb időre a kamatokat. Ezek persze csak az újonnan megkötött szerződések statisztikái: a már meglévő, tehát korábban kötött hitelállományon belül nem ilyen kedvező a kép: ezek 62 százaléka legfeljebb 1 éves fixálású vagy változó kamatozású.