Izrael;

- Izrael megsértődött Paraguayra

Magára maradhat Donald Trump amerikai elnök, miután az Egyesült Államok két követője közül az egyik már visszalépett attól, hogy nagykövetsége Jeruzsálemben legyen.

Paraguay új külügyminisztere, Luis Alberto Castiglioni szerdán jelentette be, hogy országa visszaköltözteti a missziót Jeruzsálemből Tel-Avivba. A dél-amerikai állam május 16-án foglalta el a diplomáciai képviselet épületét a vitatott státusú városban. Vagyis mindössze két nappal azután, hogy az amerikai nagykövetséget Jeruzsálembe helyezték át. 

Izrael most nem sokáig késett a válasszal. Benjamin Netanjahu miniszterelnök  néhány órán belül elrendelte az izraeli nagykövetség bezárását Asuncionban és hazarendelte Ze’ev Harel nagykövetet. Egyúttal  közleményben figyelmeztette Paraguayt, hogy lépése negatív hatással lesz az államközi kapcsolatokra is.

A Palesztin Hatóság és vezetője, Mahmúd Abbász viszont üdvözölte és bátor lépésnek nevezte a váratlan paraguayi döntést. Riyad al-Malki palesztin külügyminiszter pedig azt állította, Paraguay döntése az ő két héttel ezelőtti lobbizásának eredménye. Hogy pontosan mivel győzte meg a dél-amerikai államot, azt nem részletezte, de a Wafa palesztin hírügynökség szerint Malki megfenyegette Asunciónt, hogy a Hágai Nemzetközi Bíróság elé idézi mind a három, nagykövetségét Jeruzsálembe költöztető országot – vagyis az említetteken kívül Guatemalát is. A palesztin diplomácia vezetője azt is közölte, hogy a palesztin kormány “azonnal” nagykövetséget nyit Paraguayban.

Saeb Erekat vezető palesztin főtárgyaló ugyanakkor felszólította Guatemalát, hogy „álljon a történelem jó oldalára és költöztesse el a követségét Jeruzsálemből” . Paraguay döntése mögött azonban vélhetően nem a palesztin külügyminiszter meggyőző ereje, inkább belpolitikai feszültség áll. A nagykövetség áthelyezéséről szóló döntés Horacio Cartes korábbi, még hivatalban lévő elnök idején született meg, úgy, hogy nem konzultáltak róla Mario Abdo Benítez megválasztott elnökkel.

Az új külügyminiszter, Castiglioni azzal indokolta Asuncion álláspontjának megváltoztatását, hogy Paraguay "nemzetközi kapcsolataiban mindig kiszámítható volt”, de Cartes lépése szembement a nemzetközi joggal és az ENSZ-rendeletekkel. Mint mondta, országa a nagykövetség visszaköltöztetésével hozzá kíván járulni a regionális diplomáciai erőfeszítések intenzívebbé tételéhez, a Közel-Kelet széleskörű, tisztességes és tartós békéjének eléréséhez.

Példaként látja Németországot Asraf Gáni afgán államfő, aki szerint véget ért Afganisztánban a rendkívüli állapot, ami miatt a "menekültáradat" korábban megindult.