felsőoktatás;Budapesti Corvinus Egyetem;

Budapesti Corvinus Egyetem - illusztráció

- Egy új közalapítvány kaphatja meg a Corvinus Egyetemet

A feltételek már adottak: először az innovációs minisztérium veheti át az egyetemet, majd azt végül egy százmilliárdos állami támogatással elindított közalapítvány működtethetné, piaci cégek közreműködésével.

A Corvinus kikerülhet az EMMI fenntartása alól, és előbb az innovációs tárcához tartozna, majd egy közpénzzel kitömött közalapítványhoz kerülne - értesült a 168 Óra. Az erről szóló javaslat, mint írják, már szerdán a kormány elé kerülhet.

A negyedik Orbán-kormány megalakulása után sokáig nem dőlt el, hogy a felsőoktatás területe hová kerül: marad-e az Emberi Erőforrások Minisztériuma, és így Kásler Miklós fennhatósága alatt, vagy átkerül Palkovics László új, innovációért felelős tárcája alá. A Corvinus profiljában is szereplő gazdaság- és a vállalkozásfejlesztés olyan területek, amelyek az innovációs tárca alá tartoznak - és így lehet ez nemsoká magával az egyetemmel is.

A feltételek adottak: a felsőoktatást szabályzó törvényt úgy módosították a kormányalakítást követően, hogy az oktatásért felelős miniszter egyes állami intézmények fenntartói jogát megállapodással átruházhatja az innovációs és technológiai miniszterre. Ehhez kormánydöntés szükséges.

A lap értesülései szerint a Corvinus fenntartása végül az MNB-alapítványok mintája szerint alakulna. Vagyis

az innovációs minisztérium átadná a megszerzett egyetem ingatlan- és egyéb vagyonát - egy százmilliárd forintos nagyságrendű alapítóösszeggel együtt - egy új közalapítványnak.

A MOL és az OTP is beszállhat a közalapítványba, és mellettük más vállalatokkal is bővülhet a fenntartói kör.

Sem Köves Slomó, sem Schmidt Mária szerepvállalása nem nyerte el a legnagyobb zsidó vallási szervezet tetszését, és felróják a kormánynak, hogy olyan koncepciót támogat, amelyet sem a hazai sem a nemzetközi zsidó szervezetek nem fogadtak el.