Náthától a fülfájásig
A gyermekkori fülbetegségek általában valamilyen felsőlégúti fertőzés szövődményeként jelentkeznek. A kicsi először náthás, fáj a torka, majd pár napon belül a fülét is fájlalja, ami jelzi, hogy a gyulladás átterjedt a középfül területére is. Ennek egyszerű anatómiai oka van: gyermekkorban a középfület az orrgarattal összekötő csőnek, a fülkürtnek a hossza, a tágassága és a lefutása is eltér a felnőttekétől. Ráadásul gyermekkorban az orrgaratban elhelyezkedő orrmandula is hatással van a fülkürt szájadékára. Ha tehát a gyermek náthás, az orra eldugul, az orrnyálkahártya-gyulladása miatt a fülkürt könnyebben elzáródik. A középfül így nem tud megfelelően szellőzni, ami kedvező feltételeket biztosíthat a kórokozók elszaporodásához. Az elzáródás miatt csökken a nyomás a dobhártya dobüreg felőli részén, amit a gyermek egyre fokozódó nagyothallása jelez. A dobüregbe felszaporodó váladék a halláscsökkenést tovább fokozza, a dobüregi váladék bakteriális felülfertőződését pedig erős fülfájdalom, láz jelzi - mondta dr. Holpert Valéria gyermek fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.
Meddig legyen otthon?
Nagy kérdés szokott lenni, mehet-e a gyerek betegen közösségbe. Neki sem jó, ha nem maradhat otthon – hangsúlyozta dr. Holpert Valéria. Ha náthás, rossz a közérzete, bágyadt, akkor pihenésre, csendre van szüksége, a láz pedig egyértelmű kizáró ok. Azt is tudni kell azonban, hogy a náthás beteg már a tünetek megjelenése előtti napokban is fertőzhet, így egyáltalán nem biztos, hogy az éppen tüsszögő, köhögő társa miatt lett beteg. Néhány betegség lezajlása után a köhögés viszont akár hetekig is megmaradhat, ha más panasza nincs, csak emiatt már nem szükséges otthon tartani a gyermeket.
Mikrofertőzésekkel érik az immunrendszer
A gyermek immunrendszerének érése hosszú folyamat, amely nagyjából 10-12 éves korra fejeződik be. Ennek megalapozója a táplálkozás, amely segít az egészséges bélflóra kialakulásában. Lényeges szerepe van a védőoltásoknak és azoknak a mikrofertőzéseknek is, amelyek az apró, kúszni-mászni tanuló tipegőt a lakásban érik. A közösségbe kerülő kisgyermek hirtelen sok kórokozóval találkozik, ez okozza, hogy az óvodai évek alatt sokat betegeskedik, van, hogy alig gyógyult meg, máris újra kezdődik az orrfolyás, köhögés. Egészséges gyermek esetében ez már az iskolába kerülés idején látványosan javul, és az immunrendszer érésével párhuzamosan csökken a betegségek száma.
Mit tehetünk a megelőzésért?
Banálisnak tűnhet, pedig fontos, hogy a gyermeket tanítsuk meg az alapos és rendszeres kézmosásra és arra, hogy a kezét tegye a szája elé, ha köhög, vagy tüsszög.
Az eldugult orr az életkori sajátosságok miatt növeli a további betegségek megjelenésének kockázatát, ezért kisebbeknél nagyon fontos a rendszeres orrszívás, nagyobbakat pedig már elkezdhetjük megtanítani az önálló, helyes technikájú orrfújásra is.
Kutatások is igazolják, hogy a dohányfüstös környezetben felnövő gyermekek hajlamosabbak a fülfájásra.
Az utóbbi években bebizonyosodott, a D-vitamin a téli betegségek ellen is hatásos védelmet képes nyújtani. Óvodáskorban az ajánlott napi mennyisége 1000NE.
Tanítsuk meg a helyes technikát!
Mivel a gyerekek a szájukon át veszik a levegőt, először az orrlégzést kell megtanulniuk. Ehhez kérjük meg, hogy csukja be a száját, majd tegyünk az asztalra egy tollpihét, esetleg pingpong-labdát, amit az orrán kifújt levegővel kell elmozdítania. Ezt követően gyakoroltassuk a váltott orrlyukból való levegő kifújást. Kérjük meg, hogy fogja be az egyik, majd a másik orrlyukát, majd gyakorolja a váltott fújást.