Közel ötszázmillió forintért alakítottak ki Zalakaroson termáltavat, ám nem sokáig volt a fürdőváros ékessége a tó. A víz ugyanis – miként arról lapunk is beszámolt – egy májusi reggelre eltűnt a mederből. A medence alján egy gödör keletkezett, ott a fólia kiszakadt, s elfolyt a közeli gyógyfürdőből, biológiai tisztítás után érkező termál.
Az ügyben azonnal vizsgálat indult, mely rögtön a csőrendszer hibáját, s az így elkerülhetetlen meder-alámosódást jelezte, ám a helyiek még a térségben található földrengésjelzők adatait is lekérték – a műszerek ugyanis Magyarországon, Szlovéniában és Horvátországban is kisebb, 2-es erősségű földmozgásokat jeleztek arra az időszakra.
- Az ügyben végül igazságügyi szakértői jelentés született – mondta Novák Ferenc, Zalakaros Fidesz-KDNP-s polgármestere. – A jelentés megállapította, hogy a csőrendszer meghibásodása okozta a víz eltűnését. Az elsődleges feladat a hiba kijavítása. A csövek meder alatti kicserélése nem is tartana hosszú ideig, ám újra be kell szereznünk minden engedélyt, s ez jelentősen meghosszabbítja a folyamatot. Mire mindent megint beszerzünk, itt a tél, így vélhetően tavaszra tudjuk csak elvégezni a szükséges munkálatokat.
A testületi döntés szerint kicserélik az elhasználódott csöveket. Ennek költsége a tervezési díjjal együtt az előzetes becslések szerint – és költséghatékony megoldásokkal számolva – nagyjából ötvenmillió forint. Elvileg, mivel a csőrendszer a fürdő tulajdona, a költség őket terhelné, Novák Ferenc viszont bízik az összefogásban.
- A szakértői jelentés minden résztvevőnek, így az önkormányzatnak, a fürdőnek, a tervezőnek, a kivitelezőnek, a műszaki ellenőrnek taglalta a szerepét az ügyben – magyarázta a polgármester. – Meg is nevezte a felelőst, ám mivel hivatalos bírósági iratról van szó, így erről nem nyilatkozhatok. Csak annyit mondhatok, hogy az érintett nem fogadta el a megállapításokat, így vélhetően elhúzódó pereskedésre kell felkészülnünk. Pedig szeretnénk megegyezni mindenkivel, ám ha nem megy, a helyreállítás költségét bírósági úton próbáljuk majd érvényesíteni.
Lapunk úgy értesült, hogy a szakértő a tervező cég, a budapesti Konstruma Mérnöki Iroda Kft. felelősségét állapította meg. Az iroda kiváló referenciákkal rendelkezik, többek között munkatársai tervezték a Corvinus Egyetem és Irodaházat, a Lindab Központot, a Vasas kézilabdacsarnokát, a Forgách utcai Business Centert, az Asylum Szórakoztatóközpontot vagy éppen a Premier Outlet Centert, de nevükhöz fűződik a XVIII. kerületi városközpont-fejlesztés is.
– Nem értünk egyet az igazságügyi szakértői jelentés eredményével, mert szerintünk teljesen egyoldalúan járt el – felelte megkeresésünkre Oláh Mihály Zoltán, az élmény- és látványtavat tervező cég tulajdonosa. – A problémát a tó alatti csővezeték hibája okozta, erről azonban tudni kell, hogy nyolc évvel ezelőtt építtette az önkormányzat és a fürdő rossz aljzatra, rossz töltéssel, szabálytalanul és engedély nélkül. A csőrendszer karbantartása is a város és a fürdő feladata volt, vagyis a felelősség is az övék, nem pedig a tervezőé. A projektnek, így a tervezésnek sem volt témája a vezeték kiváltása, sőt, többször is elhangzott a város vezetői részéről, hogy nincs is rá pénz.