diplomácia;Orbán;Trump;David Cornstein;

2018-09-11 09:01:48

Cornstein megszólal

Nancy Goodman Brinker, aki a Bush-adminisztráció idején volt az Egyesült Államok budapesti nagykövete, az ezredforduló környékén olyasmit mondott hazánkról, hogy nyugodt, csendes kis ország. Ez ugyan már akkor sem volt teljesen igaz; emlékezhetünk a 2002-es választási vereségébe belenyugodni képtelen Orbán Viktor permanens hisztériakeltésére, ami szignifikánsan hozzájárult a honi társadalom Orbán által felszított indulatait csillapítani kénytelen Medgyessy-kormány jövőfelélő „jóléti rendszerváltásához”. A NATO-hoz mindössze néhány évvel azelőtt csatlakozott Magyarország euro-atlanti elkötelezettségéhez azonban nem fért kétség, diplomáciai kalamajkáról tehát az idő tájt szó sem lehetett. Körülbelül egy évtizeddel később, 2011 októberében Eleni Tsakopoulos Kounalakis viszont szóbeli jegyzéket, demarsot adott át a hazai törvényhozásban akkor már alkotmányozó többséggel rendelkező Orbán Viktornak, amelyben elsősorban az igazságszolgáltatás függetlenségével, illetve a választási reformmal kapcsolatos washingtoni aggályokat fogalmazta meg.

Az azóta történt események ismeretében csöppet sem alaptalanul; a Nemzeti Együttműködés Rendszerének kritikusai szerint kézileg vezérelt ügyészség egyre-másra keni el a kormányhoz közeli szereplők korrupciógyanús ügyleteit, a tudatosan eltorzított választási rendszer pedig a legnagyobb kisebbséget képviselő kormánypártnak immáron harmadszor biztosít kvázi teljhatalmat. Az egykoron nyugodt, csendes kis országban manapság folyamatos szellemi polgárháború dúl, az Orbán-kormány rendszerszintű jogtiprásait dokumentáló Sargentini-jelentés következtében pedig hazánk uniós szavazati joga is veszélybe került. A történelem átmeneti kisiklása folytán hatalomra került Donald Trump delegáltja, David B. Cornstein azonban egy vele készült interjú tanúsága szerint a jogállamiságot illetően mindent a legnagyobb rendben talált Orbán Viktor Magyarországán.

Mr. Cornstein meghökkentő nyilatkozatának hátterében valószínűleg nem csupán az áll, hogy az alkotmányos elmozdítás (impeachment) egyre inkább körvonalazódó lehetőségével szembenéző amerikai elnök kétségbeesetten aspirál többek között a nyugati értékközösségben hozzá hasonlóan renitensként számon tartott magyar miniszterelnök szövetségére. Trump ugyanis az egész emberi civilizációra nézve rendkívül veszélyes paradigmaváltást hirdetett meg az „America First” szlogen jegyében. Az USA „világcsendőri” szerepének deklarált feladása a „dominóelmélet” eisenhoweri koncepciójának figyelmen kívül hagyásán alapul. Leegyszerűsítve: Putyin revansista rezsimje ma még csak Budapesten, holnap már bármelyik európai fővárosban teret nyerhet. A magyarországi jogállamiság helyreállítása tehát Washingtonnak is elemi érdeke lenne. David B. Cornstein minapi dicstelen megnyilatkozása pedig arra figyelmeztet bennünket, hogy Orbán Viktor tekintélyelvű rendszerének jövője végső soron a nemzetközi politika alakulásának függvénye. Árgus szemekkel figyeljük a kongresszusi választásokat a tengerentúlon, ha ismét egy nyugodt, csendes kis országban akarunk élni!