ÖVP;7-es cikkely;Sebastian Kurz;Sargentini-jelentés;

Sebastian Kurz.FOTÓ: AFP / JOHN MACDOUGALL

- Az Osztrák Néppárt is megszavazza a Sargentini-jelentést

Eddig úgy tűnt, Sebastian Kurz kancellár egyetért Orbán Viktor politikájával, de most mégis úgy döntött, a jogállamiság terén nincs helye kompromisszumnak. A Szabadságpárt máris várja a Fideszt egy új, közös politikai csoportba.

Az Osztrák Néppárt (ÖVP) európai parlamenti képviselői is támogatják, hogy Magyarország ellen meginduljon az úgynevezett 7. cikk szerinti eljárás az EU-s alapértékek veszélyeztetése miatt, vagyis képviselőik megszavazzák szerdán a Sargentini-jelentést – mondta hétfő este az ORF-nek adott interjúban Sebastian Kurz kancellár, aki egyetért Othmar Karas ÖVP-delegációvezetővel abban is, hogy az eljárás megindítása esetén függesszék fel a Fidesz tagágát az Európai Néppártban.

„A jogállamiság terén nincsenek kompromisszumok, az alapvető értékeinket meg kell védeni” – mondta Kurz, hozzátéve, hogy a kelet-európai államok problémáiért nem csak a jobboldaliak a felelősek, minden pártcsaládban vannak politikusok, akikre figyelni kell. Kurz szerint ez ügyben az Európai Bizottságnak van fontos szerepe – amivel arra utalt, hogy szeretné a magyar kérdést végre áttenni az Európai Parlamentből az elvileg nem politikai testületként működő Bizottsághoz.

Bár Kurzot tavaly decemberi beiktatása után nagy partnernek tekintette a német kereszténydemokratákkal szemben a magyar kormányfő, a nagy együttműködésből nem lett semmi. A bejelentés óriási pofon a magyar kormányfőnek, mert a konzervatív osztrák képviselők, akik a Fideszhez hasonlóan az Európai Néppárt frakciójában foglalnak helyet, eddig ódzkodtak a magyar kormánypárt nyílt bírálatától. A nagyobbik osztrák kormánypárt lépése nagy fordulat, és azt jelzi, hogy a Fidesznek nem lehet maradása az Európai Néppártban.

Megérezte ezt Kurz helyettese, a kisebbik koalíció partner, a jobboldali populista Szabadságpárt (ÖFP) elnöke, Heinz-Christian Strache, aki azonnal reagált. A Facebookon azt írta: szeretnék meghívni a magyar miniszterelnököt és a Fideszt, hogy a jövőben hozzanak létre egy közös EU-s politikai csoportot. Ez egybevág Orbán korábbi megszólalásaival, amelyek szerint saját, bevándorlásellenes politikai formációt hoz létre, ha az Európai Néppárt esetleg kizárná soraiból. 

A jelek szerint az Európai Néppárton belül kezd betelni a pohár a magyar kormánypárt megnyilvánulásaival: a Kereszténydemokrata Unió (CDU) egy bajor kereszténydemokrata vezetővel karöltve megszavazná a magyarországi jogállamiság helyzetéről szóló jelentést.