Zöldzóna;óceán;cigaretta;környezetszennyezés;

Illusztráció: AFP

- Cigarettacsikkekkel vannak tele az óceánok

A csomagolóanyagoktól eltérően a cigarettacsikk olyan műanyagot tartalmaz, ami nem évszázadok, hanem "csupán" évtizedek alatt bomlik le.

Évente mintegy 5500 milliárd cigarettát gyártanak a dohánygyárak. A cellulóz-acetátból készült, műanyag alapú szűrő évtizedek alatt bomlik le teljesen. A folyamat közben olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek károsíthatják a környezetet - írta a National Geographic. A szűrőkből származó anyagok az állatokban is felhalmozódnak. Az adatok alapján a tengeri madarak 70 és a tengeri teknősök 30 százalékában mutathatóak ki a veszélyes vegyületek.

Az Ocean Conservancy nevű nonprofit szervezet szerint, amely 1986 óta minden évben átfogó tisztítást végez az Egyesült Államok partjain a cigarettacsikkek a leggyakoribb hulladéktípusok, amelyek a helyi tengerpartokon előfordulnak.  Nick Mallos, az Ocean Conservancy munkatársa és a Hulladékmentes Óceánok kampány igazgatója szerint egyelőre nem lehet tudni pontosan, hogy a csikkek milyen következményekkel is járnak. 

„A végső kérdés az, hogy ezek a mikroműanyagok és egyéb hulladékok milyen hatással vannak az emberi egészségre”- nyilatkozta a szakértő az NBC-nek.

448 igen és 197 nem szavazattal az Európai Parlament jóváhagyta a Magyarország ellen szankciós eljárás elindítását kezdeményező jelentést.