Tudomány;régészet;Ausztrália;Endeavour;elsüllyedt hajó;

A HMS Endeavour replikája az ausztrál tengerészeti múzeumban.

- Megtalálták Cook kapitány elsüllyedt hajóját

Csupán néhány deszka és kőnehezék maradt meg az Ausztráliát elsőként elérő európai hajóból, de az - úgy tűnik - legalább megvan.

Az ausztrál történelem egy jelentős eseményeként sikerülhetett azonosítani a kontinens partjait először elérő európai hajó roncsait - írja a Guardian. Az Egyesült Államokbeli Rhode Island partjainál vélik felfedezni a régészek James Cook hajójának, az Endeavour-nek - azaz "Törekvésnek" - romjait.

A három nevű hajó elsüllyesztése

A hajó 1764-ben épült, és szénszállítóként működött Earl of Pembroke néven. Később megvette azt a brit haditengerészet, és már Endeavour-ként 1768-ban kelt útra a brit Plymouth kikötőjéből, hogy aztán két évvel később Ausztráliához érkezhessen. Ám története itt nem ér véget: az amerikai függetlenségi háborúban börtönhajóként használták a Lord Sandwich II-re átnevezett vitorlást, majd 1778-ban egy tengeri ütközet előtt - 12 másik hajóval együtt - elsüllyesztették azt, hogy blokádot képezzenek vele.

"Azt hiszem elmondhatjuk, hogy tudjuk, melyik ez a hajó"

- nyilatkozta Kathy Abbass, a hajót kutató Rhode Island Marine Archaeology Project (Rimap) vezetője. A tucatnyi hajót ugyanis megtalálták, ám azokból alig maradt bármi, ami segíthetne az Endeavour azonosításában. "Mintákat gyűjtünk a faanyagból, aztán elemzésnek vetjük alá őket, hogy meglássuk, mink van" - fogalmazott Abbass. A többi hajóval ellentétben Cook kapitányét brit tölgyfából építették, ez segíthet a kutatóknak eldönteni, valóban megtalálták-e azt.

Kiemelnék

2020-ra tervez egy expedíciót a helyszínre az Ausztrál Nemzeti Múzeum, ugyanis akkor lesz a 250. évfordulója annak, hogy az Endeavour kikötött a kontinens partjainál. "Lenyűgözően időszerű ez a felfedezés" - kommentálta a hírt Ian Coates, a múzeum részéről. Ugyanakkor aligha kerülhet néhány törmeléknél több Ausztráliába a hajóból: egyrészt, már 1999-ben bejelentette Rhode Island kormánya, hogy saját tulajdonának tekinti azt, másrészt a hajóból mindössze néhány foszladozó deszkát és azokon némi kőnehezéket hagytak meg az eltelt évszázadok.

Yuval Noah Harari, a Sapiens és Homo Deus című, magyarul is megjelent sikerkönyvek történész szerzője új művében a 21. század 21 leckéjét szedte össze. A technológiai változások hatásairól azt írja: a tömegek a jelentéktelenségtől félnek, és megszállottan használják meglévő politikai hatalmukat, amíg még nem késő. A tudományos fantasztikus művek ugyan drámai apokalipszist festenek elénk, de egy sokkal banálisabb apokalipszissel fogunk találkozni.