Donald Tusk;Nagy-Brittania;Brexit;

2018-09-23 22:21:57

Brexit: nem jött be a briteknek Tusk vicce

Szorít az idő és a britek kezdik elveszteni a humorérzéküket, ami nem használ a tárgyalások előrehaladásának.

„Megfelelő hangnemre van szükség. Azzal nem oldjuk meg a kényes kérdéseket, hogy megsértjük a brit miniszterelnököt és a brit népet a közösségi oldalakon” – mondta Jeremy Hunt szombaton a BBC-nek nyilatkozva. A brit külügyminiszter Donald Tuskot az Európai Tanács elnökét bírálta, aki a csütörtök-pénteki salzburgi csúcs után egy az Instagramra feltöltött fotóval és annak viccesnek szánt aláírásával inzultálta London szerint Theresa May kormányfőt és a brit népet. Ne tekintsék gyengeségnek a brit udvariasságot, mondta Hunt. „Ha kényes helyzetbe taszítanak, akkor még többet lépünk vissza”, fogalmazott a brit vezető diplomata.

A lengyel ET elnök még a csúcs első napján tett fel Instagramjára egy olyan fotót, amelyen ő maga tortával kínálja a brit miniszterelnököt. A fotó címében – „Egy szelet tortát esetleg? Sajnálom, cseresznye nincs" –  első ránézésre, semmi bántó nincs, ám üzenete egyértelmű: Nagy-Britannia nem „cseresznyézhet” a számára kedvező feltételek közül az Európai Unióból való kilépése során. Az EU álláspontja kezdettől változatlan e téren: a brit vámmentesség ára az, hogy London biztosítsa az Unió minden szabadságjogát, beleértve a személyek és a szolgáltatások szabad áramlását. A May-kormány elképzelése szerint ugyanis Nagy-Britannia úgy szeretne vámmentességet az uniós piacon, hogy a munkaerő szabad áramlása és a szolgáltatások határok feletti működése ne vonatkozzon rá.

May már Salzburgból sértődötten távozott, sértettségének hangot is adott londoni rendkívüli sajtótájékoztatóján pénteken. Amikor arról beszélt, hogy az Európai Uniónak több tisztelettel kellene tárgyalnia az Egyesült Királysággal, vélhetően nemcsak arra hivatkozott, hogy az uniós vezetők a kormányzó torrykat is megosztó, úgynevezett Chequers-tervét is ellenjavaslat nélkül utasították el a salzburgi csúcson, hanem Tusk „viccére” is utalt. „A folyamat során én csak és kizárólag tisztelettel voltam az Európai Unió irányában. Ugyanezt várja el az Egyesült Királyság is, a folyamat végén a jó viszony múlik ezen” – fogalmazott Theresa May, egyértelművé téve, hogy amíg az EU nem mutat be új megoldási javaslatot, addig nem lesz előrelépés, London ugyanis változatlanul nem fogadja el Brüsszel két felajánlott változatát – hogy a királyság maradjon a vámunió része vagy kössön szabadkereskedelmi egyezményt. Azt is ismételten leszögezte, nem lesz újabb Brexit referendum, amint azt az uniós vezetők sugallják. „Nem fogom semmibe venni a népszavazáson kinyilvánított akaratot és nem fogom felosztani az országomat sem” – utóbbival az ír-északír határkérdésre utalt.

De nemcsak May és Hunt érezték sértőnek az Európai Tanács vezetőjének viccét, Tusk Instagram oldalát méltatlankodó britek bejegyzései özönlötték el. A brit sajtó sem díjazta, a BBC provokatívnak, a The Daily Express fanyarnak nevezte, a The Independent pedig azt írta, Mayt megalázták Salzburgban.

Ha nem is lesz addig megállapodás, a britek saját menetrendjük szerint, 2019. március 29-én kilépnek az EU-ból.