Lázár János;részvények;batidai vadászkastély;

- Titkolják kilétüket a Lázár-kastély furcsa részvényesei

A két tulajdonos annyira kerüli a nyilvánosságot, hogy nevük még a céges részvénykönyvben sem szerepel – pedig ezzel saját jogaikról is lemondanak.

Eddig homályban maradt a batidai vadászkastély mögött álló két ismeretlen tulajdonos, és jelek szerint mindent megtesznek azért, hogy ez így is maradjon. Korábban a 24. hu számolt be arról, hogy a Lázár János telkeivel körülvett kastélyt Grosswiese Zrt. birtokolja – a társaság egyik részvényese Kulik Jenő ügyvéd, később pedig a volt kancelláriaminiszter és két helyi vállalkozó is beszállt tulajdonosként az üzemeltető társaságra.

Lázár a részvények 8 százalékát, az ismert tagok pedig az összes részvény 52 százalékát birtokolják – csakhogy a maradék 48 százalék tulajdonosai homályban maradtak: mivel egyik birtokos tulajdonrésze sem haladja meg az 50 százalékot, ez esetben a cégnyilvánosságról szóló törvény lehetőséget ad a rejtőzködésre. A portál ezért hivatalos úton kereste meg a társaságot, ugyanis a jogszabályok szerint a cég részvénykönyve megtekinthető. 

A lap betekintést kapott a könyvbe, de így sem jutott sokra: a dokumentumba ugyanis nem jegyeztette be magát a 48 százalék felett rendelkező két nagy részvényes. Ezt ugyan megtehetik, de a portálnak nyilatkozó jogi szakértő – a Transparency International Magyarország jogi igazgatója – szerint a lépés nagy bátorságra vall: a polgári törvénykönyv szabályai értelmében a részvényes, vagyis a tulajdonos nem gyakorolhatja a jogait és nem vehet fel osztalékot sem, ha nem jegyzik be a részvénykönyvbe.

Nem egyértelmű, demokráciában vagy diktatúrában élünk, így az ellenzék azt se tudja, milyen rendszerben kellene leváltania a Fideszt - mondta Nagy Zsolt, a Republikon Intézet elemzője.