Meglepte a közvéleményt, amikor vasárnap kiderült, hogy Orbán Viktor miniszterelnök ajánlatot tett Ion Tiriac korábbi teniszezőnek, román üzletembernek a genfi ATP-torna megvásárlására, hiszen a magyar főváros jelenleg is házigazdája egy 250-es erősségű viadalnak. Ezt korábban Bukarestben rendezték, és Tiriactól sikerült megvenni a rendezési jogot. A román médiumok a genfi verseny kapcsán hatmillió eurós ajánlatról írtak. Nemcsak a sportszeretők, hanem a magyar szövetség főtitkára, Richter Attila is meglepődött, hogy megjelent ez a hír.
– Nem szokás ilyen egyeztetésekről információkat szivárogtatni, pontosan az sem tisztázott, hogy mit mondott Ion Tiriac, de mivel 50 százalékban ő a jogtulajdonos, erről neki van joga beszélni, ha akar – jelentette ki a Népszavának a sportvezető. – Szeretnénk a mostani 250-es ATP-versenynél komolyabb eseményt Budapestre hozni, de ez régi vágyunk, évek óta zajlanak az egyeztetések. Két másik helyszínnel is volt megbeszélésünk, az egyik azóta tárgytalan, a másikkal él a kapcsolat, de erről többet nem mondhatok. Új esemény nem kerül be a versenynaptárba, egy-egy helyszín akkor tud bekapcsolódni, ha más visszalép, egy-egy tárgyalás a jogokról 3-5 évig is tarthat.
A genfi tornát, amit a magyar szövetség „kinézett magának” közvetlenül egy Grand Slam-verseny, a párizsi Roland Garros előtt rendezik.
„Ez csak véletlenül alakult így, nem ez a fő szempont, sokkal fontosabb tényezőket kell figyelembe venni, például olyan borítás legyen, ami nálunk is elérhető, ez a salak, de legalább ennyire fontos, hol rendeznek még versenyeket abban az időszakban – fejtegette a főtitkár. - A US Open előtt nincs értelme egy budapesti viadalnak, amikor a kemény pályás versenyek másik földrészen vannak, mert egy torna kedvéért nem utaznak ennyit a játékosok.”
A rendezési jogot lehet „bérelni”, illetve végleg megvásárolni, utóbbi természetesen sokkal drágább, viszont hosszú távon jobban megtérül a befektetés.
Budapesten gondot okoz a megfelelő létesítmény hiánya, a legutóbbi három hazai Davis Kupa-találkozót ideiglenes pályákon kellett lebonyolítani – legutóbb a cseheket a Lurdy Ház parkolójában felhúzott pályán fogadta a magyar csapat –, melyek felépítése majd lebontása sajtóértesülések szerint összesen mintegy 1,7 milliárd forintba került.
„Én vagyok az egyik élharcosa annak, hogy legyen állandó otthonunk – hangsúlyozta Richter. - Nem a szövetségen múlik, hogy nincs állandó pályánk, és mindig máshol kell játszanunk, ami rengeteg plusz feladattal és költséggel jár.”
A Margitszigeten évek óta nem épül fel a teniszstadion. Vajon olyan helyszín is szóba jöhet, amely autóval nem vagy csak korlátozottan elérhető?
„Azt gondolom, a Margitsziget minden szempontból tökéletes lenne, Wimbledonban például legalább egy kilométert kell a parkolóktól a pályákig gyalogolni, ráadásul a szigeten a szállodáknál meg lehet állni gépkocsival, ezek pár száz méterre vannak a majd elkészülő stadiontól, az autóbusz pedig a bejárat előtt áll meg” - reagált a fölvetésünkre a sportvezető.
Amíg nincs állandó stadion, vándorolnak a budapesti teniszesemények, jobb híján egyik parkolóból a másikba, alkalmanként több százmillió állami forintért.