A Fidesz tavaszi újabb kétharmados győzelme óta - hiába fogott össze helyben az ellenzék -, a kormánypártok sorra nyerték az időközi választásokat. Vasárnap azonban olyan körzetben rendeznek időközi polgármester-választást, ahol a baloldal hagyományosan erősnek számít, ráadásul a nagyobb ellenzéki pártoknak ismét sikerült egy jelölt mögé felsorakozniuk.
A Rákospalotát, Pestújhelyt és Újpalotát tömörítő XV. kerületben a választók négy jelölt közül választhatnak. A Rászorulókat Támogatók Egyesülete (RÁTE) és Magyar Szolidaritás Mozgalom jelöltje az alpolgármester, Németh Angéla lesz, aki mögé beállt az MSZP, a Párbeszéd és DK is. A Jobbik és az LMP nem indított saját jelöltet.
A Fidesz-KDNP színeiben László Tamás, korábbi polgármester indul, aki a Fidesznek kétharmados áttörést hozó 2010-ben tudott önkormányzati választást nyerni, ám 2014-ben már alul maradt az önkormányzati választást magabiztosan nyerő Hajdú Lászlóval szemben.
Igaz közben László Tamás részben az újpalotaiak szavazataival lett egyéni parlamenti képviselő, akkor az MSZP még azt a Móricz Esztert indította, akit később a párt kizárt a soraiból, mivel a helyi Fidesszel együttműködve próbálta megpuccsolni Hajdut. Tavasszal az is felmerült, hogy a egy kamupárt-gyanús alakulat jelöltjeként felbukkanó Móriczot a Fidesz segíthette az indulásban, pontosabban abban, hogy megossza a helyi baloldali szavazatokat. Azonban a fideszes taktika – ha volt ilyen - nem jött be, mert Hajdu egyéniben így is vereséget mért László Tamásra, aki így több mint egy évtized után kiesett az Országgyűlésből.
Rajtuk kívül csak a független - a bejegyzés alatt álló, Radikális Jobboldaliak Társasága nevű szervezetben politizáló - Csékei Sándor, valamint a Munkáspárt jelöltje, Kerezsi László indul.
A vasárnapi időközi választás egyik fő kérdése, hogy a kétharmados választási vereség utáni ellenzéki apátia átterjedt-e a régi baloldali kerületre, vagy a baloldal megőrizte-e az ottani bázisát.
Bár a XV. kerületből közvélemény-kutatási adatok nem ismertek, úgy hírlik, hogy a mintegy 65 ezres kerület részvételi hajlandóságán múlik majd minden: ha alacsony, 30 százalék alatti lesz a részvétel az a hagyományosan a sokkal fegyelmezettebb, hóban-esőben is az urnához járuló szavazói miatt Fidesznek kedvez, míg ha 30 százalékkal magasabb lesz a részvétel, akkor elvileg a baloldali jelölt lehet a befutó.
Az új polgármesternek egyébként semmiképpen sem lesz egyszerű dolga, a húszfős képviselő-testületben ugyanis patthelyzet-közeli erőviszony alakult ki. Jelenleg a Fidesz-KDNP-nek hét, a Jobbiknak és az LMP-nek egy, a baloldalnak (MSZP-DK-EGYÜTT-MLP-PM-RÁTE) összesen nyolc képviselője van. A "baloldali" többséget korábban három kormánypárti képviselő voksával biztosították.
A polgármester-választást egyébként azért kellett kiírni, mert miután Hajdu László országgyűlési képviselői mandátumot szerzett - összeférhetetlenség miatt - nem maradhatott tovább a kerület élén. A győztes egy évig maradhat a XV. kerület polgármestere, 2019-ben ugyanis önkormányzati választások lesznek Magyarországon, néhány hónappal az európai parlamenti választásokat követően.