Matolcsy;

- Körtánc magyar módra

Amikor egy kormány felelősségteljesnek minősíti a saját gazdálkodását - ez történt a 2017-es költségvetés zárszámadásáról szóló javaslat esetében -, akkor önelégültségüket rendszerint pozitív (vagy annak tűnő) adatokkal támasztják alá. A hiányosságokról pedig, legyenek azok bármily számosak, bölcsen hallgatnak. Például hogy az államadósságot nem sikerül érdemben csökkenteni, és a gazdaság szerkezete is korrigálásra szorul.

Egy reális jövőképpel megáldott kormány viszont felvázolja a maga távlatos vízióit, ügyelvén arra, hogy az időhorizont a nem beavatottak számára is belátható legyen. Közismert, hogy Magyarország miniszterelnöke - számos külföldi kollégájától eltérően - a makrogazdasági folyamatok iránt nem mutat különösebb érdeklődést, a 2018-as választási kampány már zsinórban a harmadik volt, amelyből nem derült ki, mit is kívánna kezdeni ezen folyamatok alakításával a Fidesz; legfeljebb a növekedés bűvöletében élő adóintézkedéseket, az államháztartás kordában tartott mértékét tűzték ki célul. Bár felismerték azt is, hogy látványosnak beharangozott bérintézkedések nélkül kiszárad a munkaerőpiac. 

De ha a kormányfő nem is, a nemzetgazdasági miniszteréből jegybank-elnökké avanzsált Matolcsy György szinte szuverén módon meghatározta az egészen 2018 tavaszáig unortodox jelzővel illetett magyar gazdaságpolitikát, amelyet Orbán Viktor magáévá tett, Varga Mihály pénzügyminiszter pedig - kezdetben ugyan némi távolságtartással - hasonlóképpen. Matolcsy György mandátuma azonban 2019. március 2-ával lejár a Magyar Nemzeti Bank élén, és minden jel arra mutat, hogy nincs szándéka újabb hat évet eltölteni a Szabadság téren. A felettébb különös módon létrehozott Pallas Athéné alapítványok üzembiztossá váltak, egyaránt szolgálják az elnök egyéni ambícióinak kiélését és a közpénzeknek intézményes elherdálásával a hozzá közelállók "megjutalmazását". Bár az MNB által görcsösen megvalósított laza monetáris politika, a mesterségesen gyengén tartott forint nem arat osztatlan sikert, de Matolcsy biztos lehet abban, hogy utódainak gondolkodása az övére hajaz majd. Legalábbis egy darabig.

A jegybank elnök ma már láthatóan a jövőbe tekint. Az MNB 180 pontos versenyképességi csomagjának legfontosabb célkitűzései az elmúlt nyolc év nyílt kritikájának is felfoghatók. Ahhoz nem fér kétség, hogy Matolcsy maga kívánja majd irányítani a megvalósításukat. Egyre több jel mutat arra, hogy ehhez a most Palkovics László által vezetett minisztériumot nézte ki, mégpedig úgy, hogy közben a Bártfai-Mager Andrea kezében összpontosuló állami vagyonra is rátenné a kezét. S így kialakulhat majd a gazdaság új csúcsminisztériuma."Kárpótlásul" a jelenlegi miniszter asszony foglalhatná el annak a Matolcsy Györgynek a megürülő elnöki székét, akinek sajátos a jegybankári tanait már elsajátította. 

Ahhoz nem fér kétség, hogy ez az esetleges felállás a szereplők önös érdekeit szolgálja; de hogy az országét mennyire, az ma még kétséges. A kormányfő mindenesetre biztos lehet benne: hű emberei nem hagyják cserben. Egyelőre.