Fidesz;Barcs;belharc;

2018-10-03 06:00:00

Ahol belháborúval készülnek a fideszesek az önkormányzati választásra

Belharcok robbantak ki a kormánypártban a dél-somogyi városban: két helyi „erős” ember került egymással szembe.

– Komoly pofonba szaladt bele az Ottó! – állította a barcsi képviselő-testületet jól ismerő forrásunk. – Csúnyán megvezették a párttársai, elhitették vele, hogy támogatják, aztán a szavazásnál magára hagyták.

A hírről, hogy rendkívüli ülésen szavazott a fideszes alpolgármester tisztségéről Barcs képviselő-testülete, múlt csütörtökön számolt be szűkszavúan a Barcsi Hírek. A lap szerint a kormánypárti Karvalics Ottó a bizalom megingása miatt nem tud tovább együtt dolgozni Szalai Balázs alpolgármesterrel. A megbízatás visszavonásához minősített többségre, azaz 7 igen szavazatra lett volna szükség a 12 tagú testületben, ám csak hárman támogatták a polgármesteri előterjesztést, négyen tartózkodtak, öten pedig ellene voksoltak. A somogyi kisváros közgyűlésében hét kormánypárti, három MSZP-DK-s és egy-egy független, illetve jobbikos képviselő ül, vagyis párttársai sem álltak ki Karvalics Ottó mellett.

A polgármester október elsejével akarta leváltani az ötödik önkormányzati ciklusát töltő Szalait. Politikai kapcsolatokkal mindketten jól állnak, hiszen a polgármester 2006-tól két cikluson át országgyűlési képviselőként is dolgozott, míg az alpolgármester testvére a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság néhai elnöke, Szalai Annamária volt. – Emellett Szalai Balázs az elmúlt években szép lassan Szászfalvi László embere lett – jegyezte meg forrásunk. – És éppen ezt tűri nehezen Karvalics.

Szászfalvi, a térség jelenlegi országgyűlési képviselője, az egykori államtitkár, aki 1998-ban lett honatya, Barcson némiképp idegen terepen mozog, ugyanis csak 2014-től, a választókörzetek átalakítása óta a térség képviselője. Az egykori csurgói lelkész kerületét felosztották Dél-Somogy és a megye északnyugati része között, így többek között a barcsi polgármester visszalépésének is köszönhette, hogy 2014-ben ő lehetett a kormánypártok jelöltje.

Karvalics tehát anno megelégedett a városvezetői pozícióval, cserébe viszont állítólag a KDNP-frakciótag Szászfalvi megígérte neki, a különféle pályázatoknál, uniós támogatásoknál Barcsra különösen figyel majd. Ehhez képest a számok mást mutatnak: tavaly év végéig Csurgó, azaz Szászfalvi szűkebb pátriája háromszor-négyszer annyi pénzt nyert egy főre lebontva, mint a választókerület másik két – Csurgónál több mint kétszer nagyobb – városa, Nagyatád és Barcs.

– Ottó ezt nehezményezte és szóvá is tette – állította egy másik, a barcsi közügyekre szintén rálátó forrásunk. – És az áprilisi választási eredményeken is meglátszott, hogy a helyiek nem túlzottan kedvelik Szászfalvit: míg a pártlistán a Fidesz-KDNP nyert a városban, addig egyéniben a jobbikos Ander Balázs elég simán megverte. Nemcsak Barcson, Nagyatádon is. Szászfalvi szerint persze azért, mert Karvalics nem tolta eléggé a szekerét.

És helyi információnk szerint ezért is támogatja egyértelműen Szalai Balázst. Aki részt vett a KDNP helyi csoportjának a megalakításában is: egyesek szerint ezzel a jövő évi polgármesteri jelöltségét készíti elő, merthogy megfelelő nagypolitikai támogatást érez maga mögött. Csakhogy az idén 71 éves Karvalics Ottó sem érzi még öregnek magát egy újabb városvezetői ciklushoz, azaz jelen állás szerint két potenciális polgármester-jelölt is akad a Dráva menti városban. Az viszont – ismerve a kormánypártok politikáját – elképzelhetetlen, hogy egymással szemben elinduljanak, veszélyeztetve ezzel a végső győzelmet, vagyis egyikük bizonyosan hoppon marad.

– Jelenleg Ottó hátrányba került ezzel az elbukott szavazással – mondta barcsi informátorunk. – Ami azért jól megmutatta, hogy a hála mennyire ismeretlen fogalom a Fideszben: a képviselő-testületben ülő kormánypártiak mind neki köszönhetik a helyi karrierjüket, mégis szó nélkül belevágták a kést a hátába.