Nem akadt elég jelentkező a magyar-szlovák gázvezeték északi irányú szállításaira – derül ki a csövet üzemeltető állami Magyar Gáz Tranzit (MGT) honlapján megjelent tájékoztatásból. A legnagyobb érdeklődés a vezeték 7 éves használatára mutatkozott, de ez se érte el az elvárt gázszállítási mennyiség felét. Ráadásul a kiírók alapvetően 15 éves használatot vártak volna el. Szombattól még egy körben újabb ajánlatokat várnak.
Az állami tulajdonú MGT azért írta ki az igényfelmérési pályázatot, mert a román tengerparti gáztalálatok – illetve esetleg a tengeren szállított cseppfolyós gáz (LNG) horvátországi lefejtője, netán az orosz-török gázvezeték esetleges magyarországi kunkora – reményében megnőhet az igény a dél-északi szállításokra.
Ismereteink szerint a pályázat iránt érdeklődött a román kitermelést végző osztrák OMV és az amerikai ExxonMobil éppúgy, mint a magyar MET és az állami MVM. Ráadásul az MGT úgy ítélte meg, hogy a lehetséges jövőbeni igényekhez nem is lenne elegendő a jelenlegi, évi 1,8 milliárd köbméteres kiszállítási kapacitásuk. Így azt 4 milliárdra kéne növelni. Ha a mostani kiírás iránt mutatkozott volna elegendő kereskedői érdeklődés, az állami beruházó meg is valósította volna a bővítést. Az ügy pikantériája, hogy eme kiírás miatt fújták le az MGT eladását a többi hazai központi csövet birtokló, Mol-tulajdonú FGSZ-nek. Egyesek ezért a kiírást eleve kissé mondvacsináltnak tartják. Most ugyanis nem hogy a cső 4 milliárdos, de még az 1,8 milliárdos kiszállítási képességére sincs igény: annak három évvel ezelőtti átadása óta szinte semennyi kereskedelmi célú gázt nem szállítottak rajta. Szakértők azzal nyugtatnak, hogy inkább a meglévő vezeték kihasználására kéne összpontosítani. A jelen helyzet magyar szempontból akár kedvezőbb is lehet: a román, vagy akár más irányból ideszállított gázt ugyanis így a kereskedők inkább nálunk értékesíthetik.
Ennek kapcsán kijózanító az a minapi hír is, hogy sikertelenül zárult a horvát Krk-szigeten tervezett LNG-lefejtő gázára kiírt hasonló igényfelmérő pályázat második köre is. Déli szomszédaink kimondva-kimondatlanul elsősorban magyar ajánlatokat várnak, ám mi a jelek szerint drágálljuk a portékát. Most Brüsszelt kérjük közvetítésre.