Budapest;ellenzék;önkormányzati választás;előválasztás;

2018-10-10 06:00:00

Tarlós István kihívóját keresi az ellenzék

Sokáig gondolkodott Tarlós István, újra induljon-e a főpolgármesterségért, de így is lépéselőnyben van az ellenzékkel szemben. Az MSZP és a Párbeszéd szeretne előválasztást a jövő évi önkormányzati voksolás előtt, de az ellenzék többi része elutasítja az ötletet, vagy még gondolkodik.

Hosszú egyeztetés és „rábeszélés” után Tarlós István kedden várhatóan hivatalosan is bejelenti Orbán Viktor miniszterelnök társaságában, hogy újra elfogadja a Fidesz jelölését Budapest főpolgármesteri posztjára. Bár sokáig hezitált a főpolgármester, aki lapunknak még augusztus elején is azt mondta, hogy újabb ötéves ciklust valószínűleg nem vállal, a kormánypárt megint lépéselőnybe került az ellenzékkel szemben.

Az MSZP és a Párbeszéd ugyanis hiába dobta be az előválasztás ötletét, hogy megtalálja Tarlós esélyes kihívóját, az ellenzék többi része még gondolkodik vagy csípőből elutasította az ötletet. Nem először vetődik fel ez a terv, Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke már 2006-ban is azt mondta: az előválasztás úgy kell az ellenzéknek, mint egy falat kenyér. 

Megkésett előválasztás

– Lassan már zárulnia kellene – mondta lapunknak Tordai Bence, a Párbeszéd frakció-vezetőhelyettese, miután a jövő őszi önkormányzati voksolás kapcsán, a tervezett előválasztásról kérdeztük. A Párbeszéd már április 8-a előtt is így próbálta megelőzni a tavaszi voksolás előtti ellenzéki káoszt, azonban ötletüket akkor nem tudták megvalósítani. Most Tordai több esélyt lát a procedúra összehozására.

– Sok kerületben magától értetődő, hogy ki legyen a jelölt, viszont ahol van érdemi konkurálás, ott hasznos, ha ennek megvan a szabályozott kerete – vélekedett az ellenzéki politikus. Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke szintén úgy véli: nem titkos háttéralkukkal, hanem a nyilvánosság előtt, a fővárosiak részvételével megtartott előválasztással lehet eldönteni, hogy ki legyen a fideszes főpolgármester-jelölt ellenzéki kihívója.

Az MSZP és a Párbeszéd tehát újra elővették az előválasztás ötletét, olyannyira, hogy Molnár tervei szerint a karácsonyi előkészületek előtt megtalálják a közös jelöltet. Az előválasztás lebonyolítása formailag egyébként hasonló lenne az április voksoláshoz. Budapest mind a 23 kerületében jelölnének ki szavazóköröket, az MSZP fővárosi elnöke szerint legalább 30 helyen adhatnánk le voksaikat az érdeklődök. 

Az ellenzék többi része azonban továbbra sem rajong az ötletért. – Nincs arról elnökségi döntésünk, hogy támogatjuk az előválasztást. Ugyanakkor az önkormányzati választás logikája miatt mindenképpen közös jelölt kell. Látjuk ugyanis, hogy Budapesten a baloldalnak van győzelmi esélye, ezt pedig nem szabad elszalasztanunk. Nyitottak vagyunk az előválasztásra, de tárgyalások útján is kiderülhet, hogy ki legyen a közös főpolgármester-jelölt – válaszolta kérdésünkre Rónai Sándor, a Demokratikus Koalíció szóvivője.

Kanász-Nagy Máté, az LMP titkára ennél egyértelműbben fogalmazott. – Előválasztást azonos pártcsaládba tartozó pártok között szokás tartani. Mi nem vagyunk egy pártcsaládban a baloldallal, így a felvetés értelmezhetetlen – legalábbis az LMP álláspontja szerint. Arra a kérdésünkre, hogy ki lesz az LMP főpolgármester-jelölte, Kanász-Nagy azt mondta: október 20-án a párt kongresszusa dönt az önkormányzati szövetségi politika kereteiről, minden személyi kérdés csak ezután következik. A Momentum lapunknak küldött válaszában azt hangsúlyozta, hogy az EP-választásokig nyugodtan kampányolhat több főpolgármester-jelölt. Ott ugyanis az ellenzéki párt szerint az a fontos, hogy minél többen elmenjenek. Utána kell minden pártnak eldöntenie az eredmények függvényében, hogy ki legyen a fideszes jelölt kihívója. – Ősszel kell együttműködni, nem tavasszal – ezért korai és indokolatlan lenne télen megállapodni.

Előválasztásnak álcázott adatbázisépítésben pedig nem kívánunk részt venni – hangsúlyozta a Momentum.

– Többféle előválasztás létezik, lehet párton belüli és közötti is. Bízom benne, hogy az LMP csatlakozik hozzá, vagy legalábbis legitimnek ismeri el a végeredményét – reménykedett Molnár Zsolt. Horváth Csaba, az MSZP fővárosi képviselői csoportjának vezetője lapunknak leszögezte: szívesen megméretettné magát és megmutatná a programját, ha a pártja támogatja. Horváth azon nem lepődött meg, hogy az LMP elutasítja az előválasztást, a Momentumban azonban bízik, hiszen közlése szerint a parlamenten kívüli ellenzéki párt részt vett az ötlet egyeztetésén.