labdarúgás;

2018-10-12 08:31:00

Nem törik össze magukat a klubok, ha a rasszizmus visszaszorításáról van szó

A magyar élvonalbeli labdarúgócsapatok csak akkor vesznek részt aktívan rasszizmus elleni kampányban, ha kötelezik őket erre.

Lehangoló a helyzet a magyar futballban a klubok viszonyulásában a rasszizmushoz. A Népszava körkérdése után az derült ki, hogy az élvonalban jelenleg nincs olyan csapat, amely magától, önállóan olyan akciót indítana, mint Németországban a Hertha BSC (tavaly az FTC készített videót egymás kölcsönös elfogadásáról, melyben több szakosztály képviselői szerepeltek). A berlini játékosok közel két hete a Bayern München elleni bajnokijuk előtt „Berlinben minden lehetsz, kivéve rasszista” feliratú felsőben melegítettek. A fővárosi klubot érte kritika az akció miatt, de a berliniek erre úgy reagáltak: politizálni nem akarnak, de a szélsőjobboldali nézetek terjedése, a kirekesztés olyan negatív társadalmi jelenségek, melyek ellen kötelező fellépniük. Ez nem politizálás, hanem társadalmi felelősségvállalás, ami minden jóérzésű embernek kötelessége.

A Puskás Akadémia lapunknak azt írta, hogy ott fiatalokat nevelnek, akik nem vállalnak szerepet semmilyen politikai demonstrációban. Újpesten mindent megtesznek a rasszizmus ellen, hiszen minden mérkőzés előtt levetítik a magyar szövetség „A gyűlölet nem pálya” című kampányfilmjét és a műsorközlő is mindig felhívja a figyelmet a sportszerű szurkolásra. Székesfehérváron elgondolkoznának a részvételen egy ilyen kampányban, ha indulna. Ebből nyilvánvaló, hogy nem a MOL Vidi lesz az első magyar csapat, amely követi a Hertha példáját.

Nem akadt olyan klub, amely úgy reagált volna, hogy a berliniek kezdeményezése példaértékű és szintén tervez hasonlót. A legtöbben azt írták, ha az európai- vagy a magyar szövetség (MLSZ) előír ilyesmit, akkor abban ők is részt vesznek. Annyira azonban már profi a csapatok többsége, hogy leírja, mennyire elkötelezett a rasszizmus elleni harcban. 

Az MLSZ szerint „a szenvedélyes szurkolás a játék része, a diszkrimináció, és a gyűlölet viszont nem.” Ez csodásan hangzik, már csak tartalommal kellene megtölteni. Például, a műsorközlő akkor is szóljon rá a szurkolókra, amikor azok a válogatott mérkőzésein trianonoznak vagy a minden meccsen előkerülő „lesz még Erdély Magyarországé” rigmust kiabálják. Elsőre ez is előrelépés lenne…