Bioritmus;gyerek;elhízás;gyerekkori elhízás;

Nem vitás, zsírnemzet lettünk

A gyermekkori elhízás előfordulása 2010 óta ugyan nem nő, de átlagosan minden negyedik gyermek túlsúlyos vagy elhízott, és az arány jelentős régiós különbségeket mutat – derült ki az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) és a Magyar Diáksport Szövetség adataiból, amelyet az Elhízás Világnapja kapcsán ismertettek.

Már gyermekeknél is probléma a súlyos elhízás

Ennek előfordulása gyermekkorban átlagosan több mint 2 százalék (elhízás esetén BMI 30 kg/m2 feletti). Ez a legóvatosabb becslés szerint is azt jelenti, hogy hazánkban ma körülbelül 20 ezer súlyosan elhízott gyermek él, ez nagyjából Hatvan teljes lakosságának létszáma. A súlyos elhízás előfordulása összefügg a család szociális és gazdasági helyzetével, így nem meglepő, hogy a legmagasabb előfordulási arányokat Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön találtak – olvasható a közleményben.

Az elhízás, különösen a súlyos formája, már gyermekkorban is számos krónikus megbetegedés kockázatát növeli: a cukorbetegségnek 4,5-5,5-szeres a kockázata, a magas vérnyomás, depresszió előfordulása is gyakoribb. 

Pajzsmirigy probléma is állhat a háttérben

A csökkent és a fokozott hormontermelés egyaránt okozhat panaszokat már gyermekkorban is – mondta dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusa. A hormontermelést az agyalapi mirigy szabályozza, több endokrin szerv -pajzsmirigy, mellékvese, stb. - működésén keresztül. Pajzsmirigy alulműködésre utaló jel a testsúly növekedése, de fáradékonyság, székrekedés, bőrszárazság, a koncentráló képesség csökkenése is adhat okot a szakorvoshoz fordulásra.

Már újszülött korban tüneteket okozó betegség a Prader Willi szindróma, amelyet genetikai hiba okoz. Tünetei az izomgyengeség, kis kezek és lábak, a fékezhetetlen étvágy, és gyakran alakul ki endokrinológiai vagy anyagcsere-betegség is.

A gyermekkori elhízást komolyan kell venni, és mielőbb szakorvos segítségét kell kérni, ugyanis általában nem igaz, hogy „majd kinövi.” Ráadásul az iskolában gyakran csúfolják, bántják is a súlytöbblettel rendelkező gyereket, ezért sokszor a tanulmányi eredményük romlik, többet is hiányoznak, mint normál súlyú társaik.