A munkaerőhiány a katonai toborzásra is kihat, de honvédelmi miniszter azért lát biztató jeleket: a Katonaszövetségek Európai Szervezetének Budapesten tartott rendkívüli kongresszusán beszélt a Zrínyi 2026 program várható eredményeiről - szavait az MTI is idézte.
Az egyik pozitívum Benkő Tibor szerint, hogy kedvezően fogadták az önkéntes tartalékos rendszert.
A 24.hu minisztériumi forrásai szerint a napokban tartott állományi tájékoztatókon közölték a kirúgási listák véglegesítésére váró hivatalnokokkal, hogy csak szolgálatvállalás fejében kínálnak majd más munkát annak, aki az állami szektor más részében szeretne elhelyezkedni. Azt írják, felmentés nincs, mert a katasztrófavédelmi törvény alapján az ott felsorolt kevés kivételtől eltekintve szinte mindenkire kiterjeszthető a polgári védelemben való részvétel kötelezettsége.
„Úgy tűnik, sokaknak kínálnak majd lehetőséget, azok közül, akik elveszítik munkájukat, de leginkább az ötven év alattiaknak, és csak akkor, ha vállalják a tartalékos katonai vagy a katasztrófavédelmi szolgálatot” – mondta a portálnak egy minisztériumi alkalmazott.
Az is a napokban derült ki, hogy a Magyart Honvédség jelentősen bővítené létszámát: a hivatásos állományt eddig az eddigi 29 700-ról 37 650 főre duzzasztanák – a közlegények száma közel megkétszereződne, amire szükség is van, hiszen korábban több altiszt dolgozott a seregben, mint baka.
A hivatásosok mellett a tartalékosok állományát is jelentősen bővítenék, 8000-ről 20000 főre. A jelek szerint pedig a honvédelmi tárca számol azzal, hogy döntéskényszerbe hozott, elbocsátott tisztviselők jó része enged a kormányzati nyomásnak, és rábólint az ajánlatra.
Nem kapkodtak a bruttó 130 ezres ajánlatért
A honvédség tavaly alakította át az önkéntes tartalékosi rendszert. Létrehozták a területvédelmi tartalékos szolgálati formát azzal a céllal, hogy minden járásban önkéntes századok álljanak fel, amelyek katasztrófahelyzetekben vagy szükség esetén ünnepségek, koszorúzások biztosításánál is bevethetők.
A tartalékosokat a kötelező kiképzési időszak után évente 20 napra bármikor – hétvégén is – behívhatják. A bruttó 130 ezer forintos éves rendelkezésre állási díj azonban nem volt elég vonzó, a honvédség az eddigi 8 ezres létszámkeretét sem tudta feltölteni. Így érthető, ha más módszereket is bevetnek az állománybővítéshez.