otthonápolás;

2018-10-13 08:34:00

Így neveld a kormányodat - átütő sikert értek el az otthonápolók

Az ápolási díj emelésének örülnek a civilek, de ez csak az első lépés, az otthonápolást munkának kell elismerni.

Ritkán fordul elő, hogy enged a kormány, márpedig az otthonápolás ügyében ez történt: civil nyomásra döntött úgy a kabinet, hogy megemeli azok járandóságát, akik beteg, sérült hozzátartozójukról főállásban gondoskodnak.

A döntés váratlan azért is, mert eddig elsősorban akkor hátrált meg a kormány, ha erővel találta szemben magát – mint például a netadó ügyében –, ám ezúttal nem voltak tömegtüntetések. Böcskei Balázs politikai elemző, az IDEA Intézet vezetője úgy látja, több oka is van annak, hogy a kabinet az emelés mellett döntött.

Azzal, hogy a civilek rendszeresen megjelentek a Kossuth téren, és különféle kampányokat indítottak, folyamatosan napirenden tartották az ügyet, amellyel csak azonosulni lehetett. – A kerekesszékben ülő gyermek, a mellette álló édesanya látványa és a megalázóan alacsony juttatás együtt képszerűvé és egyértelművé tette a tiltakozók igazát – vélekedett Böcskei. Akciójukat segítette, hogy bár az ellenzéki pártok támogatásukról biztosították őket, a politikusok ezúttal megértették, jobb, ha távolságot tartanak. Így pártpolitikától mentes maradhatott az ügy. Szerepet játszhatott az is, hogy a kormány családbarátként minősíti magát, most hirdették meg a családok évét, s ez még kellemetlenebbé tette számára az ügyet. További érv lehetett az emelés mellett, hogy az otthonápolók küzdelme mögött széles körű társadalmi szolidaritás látszott kibontakozni, ami hosszabb távon kormányellenes attitűddé válhatott volna. Ráadásul – emelte ki Böcskei Balázs – a most megígért emelés relatív kevés pénzbe került, tehát nem is lett volna értelme politikai kockázatokat vállalni.

Komoly eredménynek tartja a Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület elnöke, Csordás Anett, hogy a kormány jelentősen emeli az ápolási díj összegét. Mint mondta, egyesületük évek óta küzd ezért, és az idén májusban a Csak Együtt Van Esély (CSEVE) Csoporttal, valamint az aHang platformmal összefogva indítottak országos kampányt, amelyhez egyre többen csatlakoztak.

– Céljaink eléréséért a megszokottól eltérő stratégiát alkalmaztunk. Mi nem tüntettünk, nem az volt a lényeg, hogy tömegek legyenek az utcán. A mi eszközünk a folyamatos kiállás, a probléma szinten tartása volt, amiben a média is nagy segítségünkre volt. A mi ügyünk független a pártpolitikától, a mi köreinkben nincs megosztottság. Egy közös cél van: az, hogy az otthonápolóknak és beteg hozzátartozóiknak minél jobb legyen – fogalmazott az elnök.

Mint arról már írtunk, a kormánydöntés nyomán az ápolásra szoruló gyermekek után járó díj összege egységesen havi 100 ezer forinttal emelkedik januárban. Azok, akik nem gyermekiket, hanem más hozzátartozóikat ápolják, első lépésben 15 százalékos emelést kapnak. Csordás Anett megjegyezte: örülnek az emelésnek, de az a végső cél, hogy az otthonápolás foglalkoztatási jogviszonyt jelentsen. Ehhez egy komplexebb rendszerátalakítás kell, rendezni kell például a szabadságolás kérdését. Egy otthonápoló ma nem tud szabadságra menni, még betegszabadságot sem vehet ki, hisz nincs ki helyettesítse. Szakértők bevonásával már dolgoznak egy törvénymódosító javaslaton, amivel legkésőbb januárra készülhetnek el.