Matolcsy György;árfolyamok;magyar gazdaság;

2018-10-13 18:02:17

Újabb válság közeleg? Egy minipánik tanulságai

Sokasodnak az aggodalmak a világgazdaságban, és ez már a magyar államkötvények hozamán is látszik.

Az elmúlt napokban - egyébként kezelhető mértékben - zuhanni kezdtek a részvényárfolyamok a világ tőzsdéin, amiből Budapest Értéktőzsde sem maradt ki. A hétvégére ugyan valamennyit visszaerősödtek az árfolyamok, de egyre gyakoribbá válnak a mostani minipánikok. Matolcsy György az MNB elnöke - ezek ismeretében is - egy pénteki pénzügyi konferencián úgy fogalmazott, hogy fel kell készülni egy következő válságra is. Nem hazudtolva meg régi önmagát ezekből a tényekből is a kedvező magyar gazdasági jövőt olvasta ki, amikor úgy fogalmazott, hogy ez "egyúttal óriási lehetőség is, mert úgy kell felkészülni, hogy Magyarország nyertesen kerüljön ki belőle. Ez megvalósítható, Lengyelország példája már megmutatta, hogy jól, sikeresen is lehet válságot kezelni." Az ehhez szükséges eszközök ismertetésével az MNB elnöke azonban ezúttal is adós maradt, ám bejelentette, hogy a jegybank korábban 180 pontban összefoglalt versenyképességi programját 300 pontosra bővítik.

A banki elemzők tudomásul vették a forint tartós gyengeségét. Jobbágy Sándor, a CIB makrogazdasági elemzője is inkább arra hívta fel a figyelmet, hogy a régiót tekintve a hazai fizetőeszköz teljesítménye közepesnek mondható. Még a váratlanul gyenge augusztusi külkereskedelmi adat sem ingatta meg a forintot. Ugyanakkor látható, hogy a külső piaci kockázatok miatt nem lehet számítani arra, hogy a mostani 324-325 forintos euróárfolyam gyorsan visszatérjen a 310-320 forintos sávba. A forint gyengeségét az is tükrözi, hogy az éves infláció már 3,6 százaléknál tart, ott ahol utoljára öt esztendeje járt, így érthető, hogy a tízéves államkötvény hozama egyre közelebb kerül a négy százalékos szinthez.

Az elmúlt héten Donald Trump amerikai elnök sokallta az amerikai jegybank szerepét betöltő FED által végrehajtott és tervezett kamatemelések számát. A CIB elemzői azonban biztosak benne, hogy a következő, 0,25 százalékpontos emelést is végrehajtják. A részvénypiacokon lezajlott "vérfürdő" oka - Jobbágy Sándor szerint az volt, hogy a kedvező amerikai makrogazdasági adatok miatt az amerikai dollár megerősödött, ezzel párhuzamosan a részvényárfolyamok zuhanni kezdtek. Ennek ellenére továbbra sem mondhatóak olcsónak az amerikai részvények. Az MSCI nevű globális index 5,5 százalékot zuhant, amire egy éve nem volt példa. Az elemző szerint a háttérben a kereskedelmi háborús aggodalmak, Kína gazdasági kilátásaival kapcsolatos bizonytalanságok, és távlatban - erre utalt Matolcsy György is - a növekedési kilátások romlása áll. Erre utalt az IMF is, amikor a héten lefelé korrigálta a gazdaság bővüléséről szóló előrejelzését. A CIB elemzői ennek ellenére kicsiny valószínűséget adnak annak, hogy további nagy mértékű részvény-árfolyamesések lesznek. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a romló növekedési kilátások miatt a kőolaj világpiaci árának emelkedése megtorpan.