USA;Szaúd-Arábia;Törökország;

SZALMÁN KIRÁLY ÉS FIA, MBS - Népszerűek a szaúdiak körében, pedig kikezdték a hagyományokat FOTÓ: AFP

- Újságírógyilkosság: ha Trump követ dob, az arab királyság sziklát ígér válaszként

Veszni látszik a Washinton és Rijád közeli jó viszony: Amerika egy zsurnaliszta sorsát tudakolja, válaszképpen Szaúd-Arábia kommunikációs kardozásba kezdett.

Nyíltan szembeszegült az Egyesült Államokkal a szaúdi vezetés, miután Donald Trump "súlyos büntetést" helyezett kilátásba arra az esetre, ha bebizonyosodik, hogy Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán meggyilkolták Jamal Khashoggi amerikai száműzetésbe vonult, ismert szaúdi rendszerkritikus újságírót. 

A "sivatagi királyság" hírügynöksége meg nem nevezett hivatalos rijádi forrásnak olyan kijelentést tulajdonított, hogy minden, hazájuk ellen irányuló cselekményt "még nagyobb cselekménnyel" fognak megválaszolni. Szaúd-Arábia - írta a hírügynökség - visszautasít minden olyan kísérletet, amivel ártani akarnak neki, legyen az fenyegetés, gazdasági szankció elrendelése, politikai nyomásgyakorlás vagy pedig hamis vádak ismételgetése.

Khashoggi október 2-án bement az isztambuli szaúdi konzulátusra, hogy török menyasszonyával tervezett házasságához megkérje a szükséges hivatalos iratokat. Azóta nyoma veszett, senki sem látta távozni az épületből. A török kormányzat - titkosszolgálati értesülésekre hivatkozva - azt sejttette az elmúlt napokban, hogy az újságírót szaúdi ügynökök, akik kifejezetten erre a napra érkeztek Isztambulba, az épületben megkínozták, meggyilkolták és feldarabolták. Rijád tagadja a vádat.

Az Egyesült Államok érintettségét az ügyben növeli, hogy Khashoggi a Washington Postnak is rendszeresen írt cikkeket.  

Bár a francia államfő szombat estére ígérte a kabinet átrendezését, ám erre legalább hétfőig kell várni.