Elfogadta az Országgyűlés a lakástakarék-pénztárakról szóló törvény módosítását. A népszerű megtakarítási konstrukció állami támogatásának megszüntetésével lényegében el is lehetetlenítik a pénztárak működését.
Miközben a bankfiókokban sorban álltak az emberek, hogy az utolsó napon még éljenek a lehetőséggel, a döntés a 2010 óta sokszor látott tempóban született meg: a parlamenti dokumentumkezelő rendszer adatai szerint a törvényjavaslatot hétfőn 10:55-kor nyújtották be, majd kivételes eljárásban kedden megtárgyalták és 12:34-kor el is fogadták.
A Bánki Erik fideszes képviselő által jegyzett javaslatra 125 képviselő (a Fidesz, a KDNP és a német nemzetiségi képviselő) szavazott igennel, 49 nemmel (valamennyi ellenzéki frakcióból).
A keddi vitában az ellenzék élesen támadta a kormányoldalt, amiért elveszik a támogatást, ezzel megnehezítve a lakáshoz jutást. Zárszavában Bánki azzal vádolta az ellenzéket, hogy üzleti érdekeket képviselnek, és azt állította: a támogatás nem vész el, azt továbbra is otthonteremtésre fogják fordítani, csak nem a lakáskasszákon keresztül (ennek részleteiről ugyanakkor semmit nem árult el, és ilyen javaslat nincs is a parlament előtt).
Az állami támogatás nagyon fontos eleme a lakástakarékoknak, elsősorban ennek köszönhető, hogy akár két számjegyű hozamot biztosítanak e szerződések. Jelenleg a 4 éves futamidejű lakástakarék-szerződések hozama a legmagasabb, 10-12 százalék, ami kimagaslónak számít a mostani alacsony kamat- és hozamkörnyezetben. Ezért az utóbbi időben folyamatosan nőtt az állomány: idén év elején a pénztárak már 724 milliárd forintra rúgott betéti állomány. A 2016-os megtakarítási állomány után tavaly közel 62 milliárd forintot fizetett az állam.
Túl sok időt nem hagytak azoknak, akik még kötnének lakástakarék-szerződéskötést. Áder János köztársasági elnöknek öt napja van az aláírásra, így legkorábban szerdán, legkésőbb jövő hét elején léphet hatályba a törvény.
Szaunával a gyereket… – Törő András jegyzete a lakástakarékokról.