Összesen 89 millió forintos kártérítést ítélt meg a bíróság azoknak a gyöngyöspatai roma gyerekeknek, akiket évekig szegregált, vagyis a nem roma diákoktól elkülönített osztályokba kényszerített a helyi iskolavezetés, valamint a Klebelsberg Központ (leánykori nevén Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, vagyis KLIK). Noha az Egri Törvényszék kedden még csak első fokon döntött erről, a 2015 óta tartó kártérítési per precedensértékű.
A gyerekeket az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) képviseli az ügyben. Korábban az első és másodfokú bíróság, valamint a Kúria is megállapította: a patai Nekcsei Demeter Általános Iskolában etnikai alapon szegregálták a gyerekeket, ennek okán hátrány érte őket, s hogy ezért a 2013-as államosítást követően a KLIK a felelős.
A kártérítésért azért perel az alapítvány, mert a tanulók a szegregáció miatt alacsonyabb minőségű oktatást kaptak, mint nem roma társaik. Kegye Adél, a CFCF ügyvédje szerint a kártérítés összegét egy korábbi bírói gyakorlat alapján határozták meg: egy hasonló diszkriminációs perben a bíróság 500 ezer forintot ítélt meg egy férfinak, akinek egy áruház nem engedte be a vakvezető kutyáját. A tanulók így minden szegregált osztályban eltöltött tanév után 500 ezer forintot kértek, összesen 143 millió forintra perelték a felelősöket, ebből kaptak meg 89 milliót. Az ítélet nem jogerős.
Kegye Adél lapunknak elmondta: még nem döntötték el, fellebbeznek-e, az érintettek ennek az összegnek is nagyon örülnek. Ugyanakkor a perben alperes KLIK, az általános iskola és a gyöngyöspatai önkormányzat már korábban is a kereset teljes elutasítását kérte, ők legfeljebb a követelt összeg 10 százalékát tartanák reálisnak. A CFCF jogászai másként látják: úgy vélik, egy folyamatos, egész életet meghatározó jogsértés (elvették a gyerekektől annak az esélyét, hogy továbbtanuljanak, majd a munkaerő-piacon helytálljanak) esetében ez az összeg is csak jelképest lehet.
Idén áprilisban is pert nyertek a jogvédők: egy másik ügyben 50 millió forintos közérdekű bírság megfizetésére, országos deszegregációs terv kidolgozására, 13 vidéki iskola deszegregációjára kötelezte az Emberi Erőforrások Minisztériumát a Fővárosi Törvényszék. A roma jogvédők azt remélik, a bírósági döntéseket figyelembe véve a Magyarország ellen jelenlegi is folyó kötelezettségszegési eljárás keretében az Európai Bizottság (EB) nyomást gyakorol majd a magyar kormányra. Az EB 2016 májusában indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a roma gyerekek iskolai elkülönítése miatt.