hajléktalanok;

2018-10-18 09:00:00

Kiszorultak a belvárosból a hajléktalanok

Ugyan a szem előtt lévő közterületekről eltűntek a hajléktalan emberek, de a szállókon egyelőre nem ugrott meg az ellátottak száma – mondta a Népszavának Aknai Zoltán, a Közép-magyarországi Regionális Diszpécser Szolgálatot működtető Menhely Alapítvány igazgatója.

Tájékoztatása szerint kedden a szokásosnál kicsivel többen jelentkeztek az éjjeli menedékhelyekre, ám szerdára ez a növekedés megtorpant. Diszpécserszolgálatuk is a „normális”, hétköznapi ügymenetnek megfelelő bejelentést kapott közterületen lévő hajléktalanokkal kapcsolatban.

 

Mint arról lapunk több alkalommal is beszámolt: hétfőn hatályba léptek a közterületi hajléktalanságot tiltó szabályok, amelyek alapján a közterület "életvitelszerű használata" szabálysértésnek minősül. Ha az otthontalan a rendőri felszólítás ellenére sem hagyja el az „elkövetés” helyszínét, nem megy hajléktalanszállóra, akkor szabálysértési őrizetbe vehetik, és végül akár elzárásra is büntethetik. Ha a hajléktalan odébb áll, de 90 napon belül negyedszer is felszólítják, akkor rögtön őrizetbe veszik, előállítják, ingóságait elveszik, „tárolhatatlan” holmijait megsemmisítik.

A rendőrség az első napokban 27 alkalommal figyelmeztetett hajléktalanokat, ugyanakkor a jelek szerint ez már elegendő volt arra, hogy a leginkább szem előtt lévő fővárosi közterületeket elhagyják a fedél nélküliek. A szállók kihasználtsága ugyanakkor nem ugrott meg, így feltehetően a  szokatlanul meleg őszi időben a kevésbé szem előtt lévő külső kerületekben, erdőkben húzzák meg magukat. A Blaha Lujza téren lévő hajléktalanok közül korábban többen is elmondták: a fővárosi központokból való kiszorításukkal csak romlanak az életkörülményeik, mert így nem tudnak a városközpontban munkát vállalni, ahol a fedél nélküliek jó része dolgozik.

- Több hely áll rendelkezésre a hajléktalan szállókon, mint amennyi hajléktalan ember van – legalábbis erre jutott a kormány, miután áttekintette az alaptörvény-módosítás után kialakult helyzetet. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter kormányinfóján ugyanakkor hozzátette, nincs pontos szám arról, hány hajléktalan él Magyarországon. A kormány szerint 19 ezer hely van a szállókon, míg szakmai becslések szerint ennél jóval nagyobb, több tízezres nagyságrendű kört érint az otthontalanság.