Jobbik-Konzervatívok;Volner János;

2018-10-18 07:30:00

Volner levette a fedőt a Jobbik fortyogó fazekáról

A távozó alelnök nem lesz ellenére, ha kínos információk kerülnek ki a Jobbikról.

Teljesen kizárt, hogy az önkormányzati választásokon valamelyik jelölt neve mögött a Jobbik logója együtt szerepeljen a DK-val vagy az MSZP-vel – mondta lapunknak Mirkóczki Ádám, a Jobbik kommunikációs igazgatója.

Előzőleg Volner János, aki az elnökség feloszlatását és új tisztújító kongresszus összehívását kezdeményezte, legfőbb kifogásként említette, hogy a Jobbik szerinte szövetségre készül lépni a „balliberális” erőkkel. Miután kizárták a parlamenti frakcióból, nem sok kétség fért ahhoz, hogy a pártban sem lehet maradása. Volner elébe ment az eseményeknek, és maga jelentette be kilépését. Vele tart két másik jobbikos politikus, Apáti István és Fülöp Erik is. Parlamenti mandátumát egyikük sem adja vissza.

A kilépését bejelentő tájékoztatón Volner elismételte, hogy a Jobbik vállalhatatlannak tartott „balliberális fordulatot” hajtott végre. Pedig a maga részéről ő igyekezett megfékezni a „legtöbb őrültséget, balra tolódást, amit Vona Gábor elkövetett”. Volner csalódott a Jobbik új elnökében, a „szkinhed múlttal rendelkező” Sneider Tamásban is. Úgy nem lehet nemzeti ügyeket képviselni, hogy „időközi választásokon segítünk Gyurcsány Ferenc pártjának nyerni”.

Szabó Gábor pártigazgató hozta nyilvánosságra azt az elnökségi határozatot, amely szerint a Jobbik a DK-val és MSZP-vel „önkormányzati szinten sem tartja elképzelhetőnek” az összefogást. Volner, amikor erről kérdeztük, kijelentette: a gyakorlat mást mutat, „brutális a különbség” a Jobbik hivatalosan meghirdetett politikája és a valóság között.

Volner János elpanaszolta, hogy a Jobbik egész „trollfalkát” állított rá, nemtelen kampány folyik ellene. A Jobbik szerint éppen ő kezdte a sárdobálást.

Kétségtelen, hogy Volner is hajlamos elveszíteni higgadtságát. Bana Tibor jobbikos alelnököt például az „elnökség kávéfőző kislányának” minősítette. Érdekes ugyanakkor: Volner mindmáig nem nevezte meg, hogy a Jobbik vezetői közül szerinte ki szeretett volna az LMP-vel közös listát állítani az EP-választásra. Kérdésünkre is csupán annyit közölt, hogy később majd elmondja. Szabó Gábor ezzel szemben – Sneider Tamáshoz hasonlóan – nemrég azt nyilatkozta a Népszavának: a Jobbik vezető testületeiben a közös lista „sem konkrét javaslatként, sem ötletként nem merült fel”.

A háborúskodásnak nem látszik a vége. Volner János arról is beszélt, hogy „sok szenny gyűlt össze” a Jobbikban, a fortyogó fazékon hónapokon keresztül ő tartotta rajta a fedőt. Most azonban levette ezt a bizonyos fedőt. Ami annyi jelent: nem fogja megakadályozni, hogy „pénzügyi, politikai és egyéb információk” nyilvánosságra kerüljenek a Jobbikról.

Bár Volner egyelőre „ködösen” látja, hol folytatja kilépő társaival, a Jobbikban mérget vennének rá: csupán idő kérdése, és a három távozó csatlakozik a pártszakadás után létrejött, Toroczkai László vezetésével működő Mi Hazánk Mozgalomhoz. A Jobbikból tavasszal kizárt Dúró Dóra személyében ennek a formációnak már van egy parlamenti képviselője.

Jobbikosok nemrég megbízható értesüléseikre hivatkozva állították: Kövér László házelnök és Dúró Dóra személyesen egyeztetett a házszabály módosításáról, amely lehetővé tenné, hogy a parlamenti választások idején nem létező Mi Hazánknak saját frakciója legyen az Országgyűlésben. Ehhez már csak arra lenne szükség, hogy négyük mellé még egy képviselő átcsábításával létszámuk elérje az öt főt.

Kövér és Dúró egyaránt valótlannak nevezte az állítást. A jobbikosok annyiban finomítottak, hogy az egyeztetésen nem a házelnök, hanem egyik munkatársa vett részt, ám a lényegen ez nem változtat: szerintük már folynak a törvényi előkészületek. Kuszálja a helyzetet, hogy Volner János az ATV-ben elmondta, ha a kormánypártok meg is szavaznák a házszabály módosítását az új frakcióról, akkor sem ülne be abba. Dúró Dóra viszont nem ennyire elutasító. Ahogyan azt nemrég kérdésünkre kifejtette: „sokkal több forráshoz és felszólalási lehetőséghez jutnánk, ha a házszabály lehetővé tenné, akkor természetesen lenne frakciónk”.