Szeptember elején megírtuk, hogy elindult az Ocean Cleanup elnevezésű óceántisztító projekt. A 24 éves, holland fiatalember ötlete alapján megvalósított berendezést két héten át a kaliforniai partoktól ötszáz kilométerre fekvő helyen tesztelték, a Wilson névre keresztelt, 600 méter hosszú műanyag cső visszaért a bázisra, így a kétezer kilométerrel odébb, a Kalifornia és a Hawaii-szigetek között elterülő hatalmas csendes-óceáni szemétszigethez vontatják, és megkezdődik az eltakarítása.
A szerkezet vízfelszínen lebegő része olyan, mint egy sorompó, a három méter mélyre lenyúló része pedig egy szűrő, amely felfogja a műanyaghulladékot, de szabad áthaladást biztosít a tengeri élőlények számára. Az U-alakú sorompóhoz az áramlatok sodorják a szemetet, amelyet aztán hajóval összegyűjtenek és kivisznek a szárazföldre újrahasznosítás céljából. A sorompót eredetileg a tengerfenékhez akarták rögzíteni, ám rájöttek, hogy sokkal hatékonyabb, ha a szűrőberendezés a hulladékhoz hasonlóan szabadon lebeg a vízfelszínen, mert így automatikusan eljut a legszennyezettebb területekre - írja a Sokszínű Vidék.
Az óceánokba évi 150 millió tonna műanyaghulladék kerül. Ez a szám a következő évtizedekben megtriplázódhat,, aminek komoly következményei lehetnek.
A műanyag cső segítségével 2019 áprilisára 50 tonna hulladékot szeretnének begyűjteni, 2040-re pedig az óceáni műanyagszemét 90 százalékát fel szeretnék számolni.
A cég 2013-ban közösségi finanszírozásban több mint kétmillió dollárt gyűjtött,azóta pedig több mint 30 millió dollárt gyűjtött a projektre.