Az Antarktisz kivételével mindenhol termelt és fogyasztott sütőtök kedvező élettani hatásait már az indiánok is ismerték, például a kígyómarást kúráltak vele, de a szeplő eltüntetésére is használták. A népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként használták.
Fogyasztása jótékony hatású az emésztési gondokkal küszködőknek. Napjainkban tudományos kutatások támasztják alá, hogy a sütőtök kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A, B1-, B2-, B6-vitamin és folsav tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír. Alkalmas a megfázásos, meghűléses megbetegedések kezelésére. Enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztma rohamokat. Serkenti a máj működését, fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata is. Magas karotintartalmának köszönhetően javítja a látást, antioxidánsai védenek a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása ellen.
A sütőtök alacsony kalóriatartalma miatt fogyókúrázóknak is ideális. Nyersen fogyasztva, levét préselve jelentős mennyiségű C-vitaminhoz juttatja a szervezetet, de a kiegyensúlyozott anyagcserében is fontos szerepet játszik a magas rosttartalmának köszönhetően. Fogyasztása szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésében jelenthet nagy segítséget.
Jót vegyünk!
Az érett termés kocsánya száraz, a tökhöz közelebbi része kézzel szétmorzsolható, míg az erős, zöld eres azt jelzi, nem fejeződött be az érés. Ha a körmünket sikerül a héjába nyomni, a tök éretlen. Ha szeletelve vesszük, a hús vastagsága, keménysége és színe segít: a vékony, halványsárga színű, laza szerkezetű, szinte szivacsos tök éretlen. Jó, ha 2-3 centis, kemény húsú, élénk narancssárga színű.
/Forrás: Wikipédia, Sütőtök.com/