Tudomány;Kína;műhold;

- Mű-Holdakat aggatna az égre Kína, hogy az utcalámpák helyett világítsanak

Már az első kísérleti eszközzel évi 1,2 milliárd jüant spórolhatnak a közvilágításon. 2022-re már négy speciális műholdat is pályára állíthatnak.

Már zajlanak az előkészületek: Kína több mű-Holdat készül fellőni az éjszakai égre - írja a China Daily. Az első ilyennel Szecsuan tartomány fővárosának, Csengtunak az éjszakai utcáit borítanák fénybe, 2020-ra.

Ha az első leginkább kísérleti mű-Hold beváltja a hozzá fűzött reményeket, 2022-re további három is követni fogja.

A speciális műholdat egy fényvisszaverő anyag fogja borítani, amivel - az igazi Holdhoz hasonlóan - a Nap fényét fogja visszatükrözni a Földre. Ám az 500 kilométeres magasságban keringő űreszköz a Holdnál nyolcszor lesz fényesebb.

Az utcalámpák fényének nagyjából ötödét fogja nyújtani - évi 1,2 milliárd jüannyi, 48 milliárd forintnyi áramot spórolva ezzel Csengtunak.

A műhold szükség esetén elsötétíthető, vagy áramkimaradástól sújtott területek felé is átirányítható. Az első nagyjából 50 négyzetkilométeres területet világít majd be, de ha már mindet felbocsátották, ez a szám 3600-6400 négyzetkilométerre nő, amit egész nap fényesen lehet tartani.

Nem ez az első hasonló kísérlet: Oroszország 1992-ben egy 20 méter átmérőjű tükröt állított Föld körüli pályára. Az eredmény egy óránként 8 kilométeres sebességgel haladó, 5 kilométer átmérőjű, telihold-fényességű folt volt Európában. A néhány órás sikert több év sikertelenség és pénzügyi nehézség követte, végül pedig feladta a projektet az orosz űrügynökség.

Október 20-án, szombat hajnalban indul a BepiColombo űrszonda a Napunkhoz legközelebb keringő bolygóhoz, a Merkúrhoz. Az Európai Űrügynökség (ESA) a Japán Űrügynökség (JAXA) által közösen indított szonda fejlesztésében magyar kutatók is részt vettek - közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Wigner Fizikai Kutatóközpont az MTI-vel.