Egyesült Államok;Szaúd-Arábia;

- Szaúd-Arábia elismerte, hogy meghalt az eltűnt újságíró

Az államügyész azt mondta, Dzsamál Hasogdzsi egy dulakodás közben vesztette életét. Donald Trump amerikai elnök „hihetőnek” nevezte a magyarázatot.

A szaúdi államügyész pénteken elismerte, hogy Dzsamál Hasogdzsi életét vesztette. Azt állította, hogy a férfi a szaúdi főkonzulátuson dulakodásba keveredett azokkal, akik vele találkoztak, és a férfi a küzdelemben halt meg – derül ki a Guardian cikkéből.

Szaúd-Arábiában 18 embert letartóztattak, akik szerintük kapcsolatban állnak az esettel. A királyi tanácsadót és a titkosszolgálat helyettes vezetőjét menesztették. Hozzátették, hogy az ügyben folytatódik a nyomozás.

Trump szerint „hihető” a magyarázat

Péntek este az amerikai elnöki hivatal az MTI összefoglalója szerint közleményben hangsúlyozta, hogy a Fehér Házat „szomorúsággal tölti el” Dzsamál Hasogdzsi halála. A dokumentumot Sarah Huckabee Sanders szóvivő írt alá. Donald Trump elnök „jelentős lépésnek” minősítette a szaúdi beismerést.

Trump egy arizonai választási kampányrendezvényen újságírók kérdéseire válaszolva leszögezte: a szaúdi bejelentés „első jó, nagy lépés” volt. „Hihetőnek” nevezte a szaúdi magyarázatot, de hozzátette, nem gondolja, hogy a szaúdi vezetők korábban hazudtak neki.

Megerősítette a Fehér Ház korábban kiadott közleményében foglaltakat is, miszerint a kongresszussal együttműködve kívánja kidolgozni a válaszlépéseket, ugyanakkor azt a korábbi álláspontját is megerősítette, hogy a válaszlépések között ne szerepeljen a fegyvereladások felfüggesztése.

„Szükségünk van a szaúdiakra Irán ellensúlyaként”– hangsúlyozta az amerikai elnök.

A Fehér Ház néhány órával korábban adott ki közleményt, körülbelül egy órával azt követően, hogy Szaúd-Arábiában beismerték az eltűnt újságíró halálát. A közlemény leszögezte: „az Egyesült Államok tudomásul veszi a szaúd-arábiai királyság bejelentését, miszerint Dzsamál Hasogdzsi sorsának ügyében a nyomozás folyamatban van, és (a királyság) intézkedéseket hozott a már azonosított gyanúsítottak ellen”.

A Fehér Ház egyúttal közölte, hogy szorosan figyelemmel fogja kísérni a vizsgálatot, kellő időben történő, átlátható és a megfelelő jogi eljárásokkal folytatott igazságszolgáltatásért száll síkra.

Dzsamál Hasogdzsi AFP

Szankciókat helyezett kilátásba

Donald Trump korábban azt közölte, hogy a kongresszus is részt vesz majd a Hasogdzsi-ügyben Rijádnak adandó válasz kimunkálásában. Az amerikai elnök szankciókat is kilátásba helyezett Szaúd-Arábia ellen. Ugyanakkor leszögezte, hogy túl korai még arról beszélni, milyen következményei lehetnek a Hasogdzsi-ügynek, de hétfőig valószínűleg többet lehet majd tudni arról, mi történt és kik a felelősök. Donald Trump hangsúlyozta: csak ezt követően tesz majd ajánlásokat a kongresszusnak a meghozandó lépésekről.

„Nagyon oda fogok figyelni arra, hogy mit javasol a kongresszus, amely szintén nagyon a szívén viseli az ügyet”– jelentette ki.

Trump ugyanakkor ismét felhívta a figyelmet arra, hogy Szaúd-Arábia – mint fogalmazott – „nagyszerű szövetségese” az Egyesült Államoknak, és minden döntés meghozatalakor figyelembe kell vennie a szoros amerikai-szaúdi viszonyt.

Az elnök egyébként pénteken délután Twitter-bejegyzésben cáfolta az amerikai ABC televízió értesülését, miszerint Mike Pompeo külügyminiszternek a héten Ankarában tett villámlátogatásakor a török hatóságok megmutatták volna a Dzsamál Hasogdzsi „eltüntetéséről, illetve meggyilkolásáról” az isztambuli szaúdi konzulátuson készült hang- és videófelvételeket. Az ABC ugyanis péntek délutáni egyik híradásában meg nem nevezett török tisztségviselőre hivatkozva közölte, hogy Pompeo ismeri a hangfelvételt. „Álhír” – írta mikroblogbejegyzésében Trump.

A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsi október 2-án ment be az isztambuli szaúdi konzulátusra, hogy török menyasszonyával tervezett házasságához megkérje a szükséges hivatalos iratokat. Ezt követően nyoma veszett, senki sem látta távozni az épületből. Az Egyesült Államok érintettségét az ügyben növeli, hogy Hasogdzsi a Washington Postnak is rendszeresen írt cikkeket. Hang- és videofelvételekre hivatkozó török sajtóbeszámolók, valamint neve elhallgatását kérő török tisztségviselőktől származó amerikai értesülések alapján Hasogdzsit a főkonzulátuson brutális módszerekkel meggyilkolták. Szaúd-Arábia ezt korábban nem ismerte be.

„Időt akarnak nyerni”Az amerikai politikusok közül elsőként Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor reagált a szaúdi bejelentésre, miszerint Hasogdzsi az isztambuli szaúdi konzulátuson dulakodás közben életét vesztette. „Szkeptikus vagyok a Hasogdzsiról szóló új szaúdi narratívát illetően” – fogalmazott a szenátor, hozzátéve, hogy a szaúdi bejelentés szerinte bagatellizálja a tényeket. Richard Blumenthal demokrata párti szenátor egy televíziós interjúban szintén kételyeinek adott hangot, és nemzetközi vizsgálatra szólított fel. „A szaúdiak egyértelműen időt akarnak nyerni” – fogalmazott. Chris Van Hollen ugyancsak demokrata párti szenátor úgy vélte, az Egyesült Államoknak nem szabad cinkosságot vállalnia ebben az ügyben.

Megvan az első orosz, akit a hatóságok a kongresszusi választás befolyásolása miatt vettek elő. Kína és Irán miatt is aggódik a titkosszolgálat.