Az európai, illetve az Egyesült Államok politikája kapcsán sok szó esik arról, mennyire jobbra, a nacionalista populizmus irányába halad a világ. Vasárnap azonban a földkerekség demokráciáinak egy fontos bástyája is eleshet. Brazíliában ugyanis az egészen hajmeresztő kijelentéseiről ismert volt ejtőernyős, Jair Bolsonaro ülhet az elnöki székbe, már ha nem történik valami csoda.
Csodák azonban a politikában is meglehetősen ritkák. A közvélemény-kutatások alapján Bolsonaro kihívójának, a munkáspárti, libanoni származású üzletembernek, Fernando Haddadnak nincs valós esélye. A CNT/MDA, az Ibope és a Datafolha iroda jóslata tekinthető a legvisszafogottabbnak a „brazil Trumpnak” is nevezett politikus esélyei szempontjából, hiszen ezeknél 49-50 százalékon áll Bolsonaro, Haddadnak azonban csak 35-37 százalékot jövendölnek. Viszonylag alacsony, 13-15 százalékos a bizonytalanok aránya. A DataPoder iroda viszont egészen elsöprő előnyt mért a hadseregnek oly fontos szerepet szánó jobboldali elnökjelöltnek. Eszerint 57 százalékon áll, Haddad csak 31-en, miközben 12 százalékos a bizonytalanok aránya. Az első fordulóban csak három százalékon múlt Bolsonaro elnöksége, és az, hogy második fordulót se kelljen rendezni, akkor a közvélemény-kutatók inkább alulmérték az esélyeit. Ennek oka lehet, hogy megkéselték a kampányban, és ennek következményeit nem tudták kellőképpen felmérni a különböző irodák.
Mindezek alapján szinte biztosra vehető Bolsonaro győzelme, akit lelkesen támogatnak az országban valósággal szárnyaló evangéliumi egyházak, amelyek megannyi hívőt csentek el az egyre kevésbé vonzó katolikustól. Ugyanakkor a piacok is a szélsőséges jelöltet látnák szívesen az elnöki székben, mivel a privatizáció felgyorsítását ígérte. Rendkívül veszélyes precedenst teremthet, hogy az utcákon mind többen sírják vissza a katonai diktatúrát, azt az időszakot, amikor még „rend és fegyelem” uralkodott. Bolsonaro is erre a nosztalgiára épített a kampányban azt állítván, 1964-1985 között nem diktatúra volt az országban, hanem „tekintélyelvű, fegyelmet parancsoló katonai rezsim” uralkodott.
A brazil társadalom jobbra tolódásában nagy a szerepe az utcai erőszaknak. Hihetetlen, de igaz: tavaly országszerte 63 880-an váltak gyilkosság áldozatává, ami három százalékos emelkedést jelentett az előző évhez képest. Az áldozatok nagy része fiatal, szegény, feketebőrű, nagyrészt a nyomornegyedekben, a favelákban tengődtek. A nosztalgia másik oka a korrupció, amelynek elharapózásában a Munkáspártnak is megvolt a maga szerepe. A viszonyokat jól jellemzi, hogy a szenátus fele és a kongresszus harmada érintett valamilyen korrupciós ügyben. Luiz Inácio Lula da Silva volt elnököt 12 éves börtönre ítélték, mert luxuslakást fogadott el egy építési vállalattól. A korábbi munkáspárti elnöknek, Dilma Rousseffnek vádeljárás után, pénzügyi machináció miatt kellett távoznia. A jelenlegi konzervatív vezető, a rendkívül népszerűtlen Michel Temer ellen szintén vizsgálat folyik korrupció miatt. A GDP idén mindössze egy százalékkal emelkedhet, tavaly szintén egy százalékos volt a növekedés, az előző két évben azonban 3,5 és 3,6 százalékos volt a csökkenés. 2010-ben még 7,5 százalékkal gyarapodott a GDP.
Bolsonaro korábban egészen ijesztő dolgokat mondott. 1999-ben egy interjúban az elnök megölésére szólított fel, mert „választásokkal semmit sem lehet elérni ebben az országban”. Ha elnök lenne, a kongresszust azonnal feloszlatná, mert változás „csak ilyen polgárháborúval képzelhető el. Négy éve egy női képviselővel kapcsolatban azt találta mondani: arra sem érdemes, hogy megerőszakolják. Ha a fia meleg lenne, örülne, ha balesetben meghalna. A Haitiból, Bolíviából és Szíriából származó menekülteket „söpredéknek” nevezte. Nemrégiben tisztogatást helyezett kilátásba, amivel ellenfeleit távolítaná el az útból. Lula volt elnök szerint a fasizmus tombolhat majd hazájában Bolsonaro elnöksége esetén. Jellemző a mai viszonyokra, hogy megfenyegették azt az újságírónőt, Patricia Campos Mellót, aki beszámolt arról, hogy Bolsonaro csapata illegális eszközöket is bevetett a kampányban: álhírek sorát terjesztették a közösségi médiumokon. Haddad felszólította az igazságügyi szerveket, folytassanak nyomozást az ügyben.