USA;

2018-10-27 16:00:00

Elfogták Floridában a csőbombás gyanúsítottat

TERROR Miközben újabb "ketyegő" küldeményeket találtak az amerikai hatóságok, tegnap Floridában már őrizetbe is vettek egy embert a postán feladott robbanó szerkezetek ügyében.

A gyanúsított egy Cesar Sayoc nevű, 1962-ben született férfi, a Republikánus Párt regisztrált híve, aki nem ismeretlen a rendőrség előtt: az elmúlt években már többször őrizetbe vették, egyebek közt bombafenyegetés miatt. Kisbuszán, amelyet a rendőrök átkutattak,  Donald Trump elnök és Mike Pence alelnök matricás képei mellett a CNN hírtévét becsmérlő felirat felirat volt látható.  Sayoc  New York-i Brooklynban született, egy időben anyjával élt Floridában, és kisjövedelmű boltosként dolgozott. Facebook-profilján Cesar Altieri Randazzo néven szerepel, és az oldalon videók, illetve fotók tanúsítják, hogy számos Trump-gyűlésen vett részt. Több mint száz konzervatív oldalt "lájkolt".

Az őrizetbe vétel bejelentése után Donald Trump a Fehér Házban nyilatkozatban szögezte le, hogy az ilyen, félelemkeltő célzatú cselekményeknek nincs helyük az Egyesült Államokban, és nem szabad megengedni, hogy a politikai erőszak gyökeret verjen az országban. A tettest, vagy adott esetben a tetteseket a törvény teljes szigorával felelősségre fogják vonni - tette hozzá az elnök. 

Az előző napokban összesen 12 csőbombát tartalmazó csomagot küldtek prominens demokrata politikusoknak, illetve Donald Trump elnök bírálóiként ismert közéleti személyeknek.

A címzettek között volt Barack Obama volt elnök, Joe Biden volt alelnök, Hillary Clinton egykori külügyminiszter és volt elnökjelölt, illetve Eric Holder volt igazságügyi miniszter. Küldtek bombát Robert De Niro filmszínésznek, valamint a CNN New York-i irodájának - is. Először, még hétfőn Soros György New York állambeli házának levélládájában találtak csőbombát, de az nem postai küldeményként érkezett, hanem valaki egyszerűen elhelyezte a ládában robbanó szerkezetet.

A postán útnak indított csomagok mindegyikének a feladójaként Debbie Wasserman Schultz dél-floridai demokrata képviselőnőt tüntették fel, és mivel az egyik küldeményen rossz címzés szerepelt, azt a csomagot a posta „visszaküldte” a feltüntetett feladónak, így neki is érkezett egy bombaküldemény.

Pénteken Cory Booker szenátorral és James Clapper volt nemzetbiztonsági igazgatóval bővült a címzettek listája. A Bookernek szánt küldeményre Florida államban csaptak le a bűnüldözők.

Egyetlen pokolgép sem robbant fel, így tehát személyi sérülés nem történt, kár nem keletkezett. A nyomozók szerint egyelőre nem is egyértelmű, hogy a szerkezetekkel azok készítője valóban robbanást akart-e előidézni, vagy az egész csak az ijesztés célját szolgálta. Időzítő szerkezet és áramforrás volt ugyan a pokolgépekben, de a csomag felnyitása nem járt robbanásveszéllyel. A töltet mintegy 15 centiméter hosszú cső volt, benne fehér por és törött üvegdarabok. A porról elmondták, hogy nem minősül biológiai fegyvernek.

Andrew Cuomo, New York állam demokrata kormányzója szerint az elkövető egymaga cselekedett, és a pokolgépek ugyan valódiak, de "nem túl igényes kivitelezésűek" voltak.   

Maga Trump viszont kétségbe vonta, hogy valóban működőképes pokolgépekről van szó, az elnök "bombaszerűségről" beszélt egyik Twitter-bejegyzésében. Úgy vélekedett, hogy ezeknek a szerkezeteknek a címzettekhez történt eljuttatása a most folyó választási kampányba való beavatkozási kísérlet volt, a republikánusok kampánytevékenységének negatív beállítására irányult. Az Egyesült Államokban november 6-án tartják a két elnökválasztás közötti félidőben esedékes választásokat, amikor is újraválasztják a képviselőház egészét, valamint a szenátus egyharmadát.