Magyarország;Szlovákia;Ján Kuciak;

2018-10-29 08:56:40

Szlovák újságíró-gyilkosság – Magyar férfitól vehették a gyilkos fegyvert

A hvg.hu a nyomozási határozatra hivatkozva azt írja, egy zebegényi és egy Kecskeméten élő személy is a szlovák hatóságok látókörébe került.

A Kuciak-gyilkosság egyik letartóztatott vádlottjának vallomása alapján a Pest megyei Zebegényben élő K. L.-től származhatott az a fegyver, amellyel megölték a szlovák újságírót és barátnőjét – írja a hvg.hu a birtokába került európai nyomozási határozat alapján. A dokumentum szerint a vádlott vallomásán túl különféle „telekommunikációs adatok” is arra utalnak, hogy a magyar férfinak köze volt az orgyilkosok által használt fegyverhez.

A cikk szerint K. L.-ről azt feltételezik, hogy ő adta el 3000 euróért azt a pisztolyt, amivel megölték a párt, a fegyvert személyesen adhatta át Sz. Tamásnak, aki a gyanú szerint végül meg is húzta a ravaszt. A szlovák hatóságok lenyomozták, ahogy K. L. és Sz. Tamás telefonált egymással, szerintük azért, hogy a fegyvervásárlás részleteit egyeztessék. A fegyver beszerzéséhez a szlovák nyomozók szerint egy másik magyar állampolgárnak, a Kecskeméten élő K. I. R.-nek is köze lehetett, ő a mobiljának adatai alapján került képbe, mert gyanús lett, ahogyan Kuciak megölésének időpontjában, illetve azt közvetlenül megelőzően K. L.-lel egymásnak telefonáltak – teszik hozzá.

A portál azt írja, mivel az országhatáron túlra vezettek a szálak, a szlovák hatóságok bevonták a magyar rendőrséget további bizonyítékok felkutatása érdekében. Ebben pontosan meghatározták, hogy a két férfihez köthető milyen helyszíneken kérik házkutatások, lefoglalások végrehajtását a magyar kollégáiktól. Mindez az ügyre rálátó, névtelenséget kérő forrásuk szerint meg is valósult a nyomozási határozatnak megfelelően: a magyar rendőrség október 25-én végrehajtotta az intézkedéseket.

A két magyar férfit információik szerint hosszú órákon keresztül hallgatták ki. Mivel azonban a magyar büntetőjogi szabályok alapján egyelőre nem gyanúsították meg őket, tanúnak minősülnek, ezért utána mindketten szabadon hazamehettek. A cikk szerint a dokumentumból az is kiderül, hogy az ügy felgöngyölítésébe már szeptembertől besegítettek a magyar hatóságok.