"Hulladék, szemét nem marad elszállítatlanul", "a kormány minden esetben lépni fog, amint ezen elv sérülését látja", "a kormányzat abban a pillanatban intézkedett, amikor probléma merült fel" - közölte a szocialista Molnár Gyula napirend előtti felszólalására reagálva Cseresnyés Péter, az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára. Az utcán maradó hulladékok miatt intézkedést követelő ellenzéki honatya szemére vetette, hogy szerinte a képviselő nem figyelte kellőképpen a szavait alátámasztó hétvégi híradásokat.
A tények ugyanakkor szöges ellentétet mutatnak Cseresnyés Péter szavaival. Semmilyen ismert szempontból nem követhető, mi állhat a parlamenti államtitkár közlése hátterében. A valóság ugyanis az, hogy a Zöld Híd Nonprofit Kft. által felügyelt mintegy százezer észak-Pest megyei és nógrádi ház elől ma már nem vitték el a szemetet és egyelőre senki se tudja, ez meddig marad így. Az államtitkár szavaival élve tehát elszállítatlanul maradt a hulladék olyan településeken például, mint például Aszód, Gödöllő, Fót, Hollókő, Mogyoród, Nagymaros, Sződliget, Veresegyház vagy Zebegény.
Eme állapot megszüntetése érdekében a kormány konkrétan semmit se intézkedett. Az öt éve a parlament által elfogadott szabály alapján a katasztrófavédelmi főparancsnokság igyekezett új szolgáltatót kijelölni, de ez - máig tisztázatlan okokból - nem jön össze nekik. Így ma a Zöld Híd munkagépei, munkásai telephelyükön álltak és vártak, a szemét pedig kint maradt az utcákon. Habár a kormány hónapok óta "vizsgálatokat folytat", illetve a múlt héten "bizottságot alapítottak", kutatásaink szerint ennek az észak-magyarországi településeken gyűlő hulladék elszállítására se hivatalos, se informális hatása nincs.
Habár se a kérdező, se a válaszoló nem említette konkrétan a Zöld Híd esetét, Cseresnyés Péter azzal, hogy bizonyos hétvégi - közlésével amúgy szöges ellentétben álló - sajtóközlésekre utalt, egyértelmű bizonyságát adta, hogy szavai a konkrét észak-magyarországi esetre vonatkoznak. Az államtitkár ugyanakkor felszólalása nagy részében a 10-12 évvel ezelőtti szocialista kormányzat hulladékgazdálkodási politikáját bírálta. Szerinte ezzel ellentétes erőfeszítéseik központjában a minél alacsonyabb hulladékdíj áll.
Megjegyzendő: a megszólított ITM még a kormányon belül is szélsőségesen téveszmésen ítéli meg a magyarországi szemétszállítási helyzetet. Cseresnyés Péter két hete egy, az akkor még csak közelgő veszélyre figyelmeztető parlamenti kérdésre a hulladékágazatot teljesen problémamentesnek írta le. Ehhez képest három napra rá Gulyás Gergely kancelláriaminiszter már több tízmilliárdos hiányról beszélt, aminek kapcsán a kormány vizsgálatot tart szükségesnek. Weingartner Balázs, a hulladékcégek anyagi forrását (feladatai ellenére se) biztosító NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. szakmai felügyeletét ellátó ITM-államtitkár - nem mellesleg az NHKV korábbi vezére - kérdéseinket visszatérően a cég tulajdonosi jogait ellátó nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterhez irányította. Megkereséseinkre se tőle, se a vagyonminisztertől, se az NHKV-tól nem kaptunk választ.
Az Orbán-kormány által módszeresen kivéreztetett hulladékágazat már az elmúlt évek során is komoly válságjeleket mutatott. Több száz településen a katasztrófavédelem jelölt ki az anyagi ellehetetlenülés miatt levonuló szolgáltató helyett a környékről egy másikat. Az egyre-másra szivárgó információk szerint a hulladék elszállítása az ország jelentős területein csődközeli állapotú. Ekkora területen ugyanakkor még soha nem maradt az utcán a szemét. (Számításaink szerint ez körülbelül napi 200 tonna.)
Ehhez képest jelenleg se az érintett cégeknek, se az illetékes szerveknek, se a kormánynak nincs fogalma arról, miként oldja meg a területen felgyülemlő hulladék elszállítását.