Angela Merkelnek a CDU éléről való lemondása után a kereszténydemokratáknál erősödnek azok a hangok, amelyek szerint Horst Seehofernek, a CSU elnökének is távoznia kell a párt éléről, mert elsősorban ő idézte elő az uniópártok válságát. Tobias Hans, Saar-vidék miniszterelnöke szerint a szövetségi belügyminiszternek példát kellene vennie a kancellárról. „Angela Merkel távozott a párt éléről, ugyanezt várom el Horst Seehofertől” – mondta el a Die Weltnek.
A német Bundestagban a hesseni képviselők élén álló Michael Brand szerint Seehofert terheli a felelősség a párt gyenge vasárnapi hesseni eredményéért. „Az egóját a felelősségvállalás fölé helyezi” – mutatott rá a Fuldaer Zeitungban. Hasonlóképp foglalt állást Christian Baldaud, aki a CDU frakcióvezetője a rajnavidék-pfalzi parlamentben. „Azt kívánnám, hogy Horst Seehofer is elgondolkozzon a jövőről” – mondta.
Annalena Baerbock, a Zöldek frakcióvezetője Seehoferre utalva kifejtette, talán mások is arra a következtetésre jutnak, hogy levonják a megfelelő következtetéseket. A CSU-nál eredetileg a bajor kormányalakítás után akartak személyi változásokról beszélni. Ugyanakkor Seehofer azt közölte, november közepén beszámol arról, hogyan képzeli el a jövőjét.
Merkel távozása után egyvalami biztos: a CDU minden korábbinál megosztottabbá vált, egyre több elnökjelölt bukkan fel a színen, és még a pártelnökválasztás lebonyolításának módja sem teljesen biztos. Elsőként Friedrich Merz jelentette be indulását, amit kedden közleményben erősített meg. Azt írta: a pártban „új lendületre és megújulásra van szükség, tapasztalt és fiatalabb vezető személyiségekkel”.
Merz a CDU konzervatív szárnyához tartozik, ugyanakkor erős gazdasági hátszéllel rendelkezik. A CDU gazdasági tanácsának főtitkára, Wolfgang Steiger szerint teljesen új tartalmi és személyi javaslatokra lenne szükség a párt részéről, e kihívásnak szerinte Merz kiválóan megfelelne. Az 1955-ös születésű politikus politikai karrierje csúcsán 2000-2002 között volt, amikor a CDU Bundestag-frakcióját vezette, ám éppen Merkel állította fel a székből. Így elképzelhetjük, mennyire szívélyes kettejük kapcsolata.
Tobias Hans, Saar-vidék miniszterelnöke a CDU főtitkára, Annegret Kramp-Karrenbauer mellett kampányolt, szerinte Merz nem egy új kezdet embere. Nem lehet kétségünk afelől, hogy Angela Merkel is a főtitkárt látná legszívesebben a pártelnöki székben, egy idő óta utódát látja benne. Kramp-Karrenbauer Merkelhez hasonlóan a nyugodt erő képviselője, remek kommunikátor, óriási küzdő, amint ezt a 2017-es Saar-vidéki tartományi választás is megmutatta: akkor reménytelen helyzetből hozta fel pártját.
Már 1981-ben belépett a CDU-ba. A párt ifjúsági szervezete helyi szárnyának elnökségi tagja volt, 1985-től a püttlingeni CDU elnöke. A felsőoktatási intézmények elvégzése után 1991-től a CDU Saar-vidéki tervezési referense: végzettségének megfelelően a politológiát és a jogot érintő kérdések tartoztak hozzá. 1991-től Peter Müller, a CDU tartományi frakcióvezetője, későbbi tartományi miniszterelnök személyes referenseként dolgozott. 1999-től 2012-ig a CDU női szervezetének munkáját irányította.
Az utóbbi években gyorsult fel politikai karrierje. 2010-ben került be a kereszténydemokraták elnökségébe: a párt kongresszusán 57,45 százalékot szerzett. 2012 decemberében már 83,86 százalékkal erősítették meg pozíciójában. Újabb két évvel később, 2014 decemberében, Kölnben, 85,16 százalékával ő érte el a legjobb eredményt az elnökségi tagok közül. 2016-ban ezt is meg tudta toldani: akkor Essenben 85,24 százalékos eredményt ért el.
Ami tisztségeit illeti, 2000-től különféle miniszteri tárcákat töltött be a Saar-vidéki kormányban. 2011 májusában 97,02 százalékkal választották meg pártja Saar-vidéki elnökének, augusztusban miniszterelnök lett. 2012 januárjában azonban felbomlott az általa irányított Jamaica-koalíció. A választáson pártja simán nyert, nagykoalíció jött létre. A 2017-es tartományi választáson a CDU meglepetésre 40,7 százalékot szerzett, a nagykoalíció folytatódott. Miután azonban CDU-főtitkárrá választották meg, lemondott a miniszterelnöki tisztségről. Egy 2017 decemberi felmérés szerint a megkérdezettek 45 százaléka vélte úgy: alkalmas lenne Angela Merkel utódának.
Két ismeretlen személyiség, a jogász Matthias Herdegen, illetve a vállalkozó Andreas Ritzenhoff már hetekkel korábban bejelentették, indulnak a decemberi pártelnöki megmérettetésen. Előbbi szerint a párt tagjainak kellene voksolnia az új elnökről. Erről azonban nem rendelkezik a párt statútuma.